آشنایی با فناوری لیزر برش

لیزر برش

آشنایی با  فناوری لیزر برش و خدمات بی نظیر آن

فناوری لیزر برش: لیزر برش از انواع مکانیزم های مورد پسند، در بین مردم بوده و توانسته خیلی زود جایگاه مهمی در صنایع مختلف پیدا کند. این وسیله برای انداختن خطوط، اشکال، طرح ها، آرم ها، مارک ها و غیره  بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل فرآیند مارک زنی بر روی فلزات، با استفاده از لیزر برش، در صنایع مختلف؛ راه یافت. گفتنی استکه این ابزار و ماشین آلات نسبت به نمونه های قدیمی تر، دارای محبوبیت بیش تری نزد مهندسان، می باشند.

فناوری لیزر برش

انواع حکاکی بر روی فلزات در صنایع مختلف

در کارخانه ها و صنایع، دستگاه های حکاکی بر روی فلز، حک بر روی سطوح فلزی هم چون: استیل، آلومینیوم، مس، برنج، طلا، پلاتین، تیتانیوم، چدن و نقره انجام می دهند. از موارد استفاده از لیزر حک بر روی فلزات، عبارتند از:

 • استفاده از لیزر حک در صنایع خودروسازی
 • استفاده از حکاکی در محصولات تبلیغاتی
 • استفاده از حکاکی بر روی کالای دیجیتال یا قطعات آن ها
 • استفاده از حکاکی برای زیبایی اجساسی که تحت عنوان هدیه به فروش می رسند
 • استفاده از حکاکی برای تجهیزات پزشکی یا بیمارستانی
 • استفاده از حکاکی برای قطعات نظامی
 • استفاده از حکاکی برای درج شماره یا موارد مشابه بر روی ابزار و وسایل اندازه گیری
 • استفاده از حکاکی برای درج اطلاعات ب روی طلا و جواهرات یا زیر آلات و بدلیجات

مکانیزم کار لیزر برش

دستگاه برش لیزری، حاوی مقادیر زیادی از لیزر می باشد. و اساس کار آن، هدایت پرتوهای نوری با استفاده از اپتیک و کنترل عددی است. پرتوهای ساطع شده از لیزر می توانند یک سطح را ذوب، سوراخ یا حتی تبخیر کنند با این کار، برش سطحی با کیفیتی ارائه خواهند داد. گفتنی است که منبع اصلی ایجاد اشعه لیزری، تخلیه الکتریکی است. لازم به ذکر است که در قسمت بسیار نازک از سطح، قطر لیزر به طور معمول، کمتر از 0.0125 میلی متر می باشد. اما بسته به ضخامت سطح در برخی مواقع پهنای آن به 0.10 نیز خواهد رسید.

معایب استفاده از لیزر برش در صنایع

استفاده از این محصول نیز مانند ستیر وسایل و ابزار آلات دارای معایبی می باشد که عبارتند از:

صرف انرژی بسیار زیاد

صرف انرژی بسیار جهت تامین پرتوهای مورد نیاز، بسیار زیاد است. این مسئله با توجه به افت انرژی در دنیای امروز می تواند مسئله و معضل مهمی به شمار برود.

ایجاد تغییر رنگ جسم یا سطوح فلزی

با انجام لیزر برش بر روی سطوح فلزی، شاهد تغییر رنگ آنان خواهیم بود. این تغییر رنگ با اینکه به صورت کم و جزیی رخ می دهد اما در برخی موارد ممکن است مشکل آفرین باشد. در برخی از موارد مخصوصاً کارهای زینتی، اصلاً نباید کوچک ترین تغییر رنگی در شی تولیدی داشته باشیم.

ویژگی تماماً اتوماتیک

این ویژگی از طرفی خوب و از طرف دیگر منفی تلقی می شود. از طرفی خوب است که کارخانه ها و کارگاه های تولیدی با استفاده از این وسیله نیاز به منابع انسانی نداشته و حقوقی برای آن پرداخت نخواهند کرد از طرفی این مسئله می تواند به نفع آنان باشد. اما اینکه این فرآیند توسط دستگاه و بدون دخالت انسان انجام می گیرد خود این مورد، جای نگرانی بزرگی برای صاحبان این کارگاه های تولیدی ایجاد می کند.

تعمیر بسیار پر درد سر

تعمیر این دستگاه بسیار سخت و پیچیده می باشد از طرفی برای تعمیر آن ممکن است تا حد زیادی جان افراد نیز به خطر بیوفتد، این مسئله به حدی جدی است که مهندسان سازنده همواره برای حل این مشکل، سعی دارند هر روزه راهکار های جدیدی ارائه دهند. چون جلوگیری از خرابی یا نیاز به تعمیر، امری جدی و اجتناب ناپذیر می باشد.

مزیای استفاده از لیزر برش برای سطوح فلزی

استفاده از دستگاه برش لیزر، می تواند مزیت های فراوانی داشته باشد که ما قصد داریم تعدادی از آنان را برای شما بازگو کنیم. این موارد عبارتند از:

 • حفظ سلامت سطوح
 • امکان انجام بر روی سخت ترین سطح ها، مانند: آهن یا فولاد
 • داشتن سرعت و دقت بسیار زیاد
 • هدر رفت مواد در حداقل ممکن
 • مصرف وقت و هزینه کم

machineryjco.com

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *