ابزار پانچ پرس و کاربردهای آن

ابزار پانچ پرس و کاربردهای آن

ابزار پانچ پرس و کاربردهای آن

ابزار پانچ پرس در صنایع مختلف طی سالیان طولانی از دستگاه پانچ پرس استفاده‌های بسیار شده است، در ادامه با موارد استفاده از ابزارآلات پرس پانچ آشنا می‌شویم.

از دستگاه پانچ پرس در صنایع مختلف به وفور استفاده می‌شود، این دستگاه انواع مختلف دارد، با توجه به کاربرد پرس پانچ، نوع دستی با قابلیت کنترل توسط نیروی انسانی و نوع اتوماتیک آن با طراحی پیچیده‌تر در بازار موجود است، از زمان ساخت دستگاه پرس پانچ، تولید متریال‌های مختلف با میزان برش، خمش و سوراخ‌های یکسان، با اندازه دقیق و حساب شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

استفاده از این دستگاه پرکاربرد در اکثر خدمات صنعتی، کارگاهی و خانگی به چشم می‌خورد، با توجه به گستردگی موارد استفاده از پانچ پرس، در این مقاله تنها بخشی از این کاربردها را می‌توان نام برد، در ادامه با موارد استفاده از ابزار پانچ پرس در صنایع گوناگون بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پانچ پرس، ابزاری کارآمد برای حرفه شما

اگر در حرفه‌ای مشغول به کار هستید که در آن نیازمند سوراخ کردن مواد خام، جهت انجام تغییرات و ساخت تجهیزات مختلف هستید حتما به دستگاه پرس پانچ احتیاج پیدا می‌کنید، عملکرد اصلی ابزار پرس پانچ، بر اساس فشار وارد شده به جسم و در نهایت سوراخ‌کاری محصول است، قابلیت سوراخ‌کاری در اندازه‌های مختلف با دقت بالا و در زمان کم از ویژگی این وسیله کاربردی است، طیف مختلفی از صنایع گوناگون از پانچ پرس بهره می‌برند.

از مشاغل خانگی مانند خیاطی گرفته تا صنایع بزرگ مانند خودروسازی از انواع مختلف این دستگاه استفاده می‌کنند، متریال خامی که توسط پرس پانچ، سوراخ می‌شوند می‌توانند فلز، پارچه، چرم، کاغذ و… باشند.

ابزار پانچ پرس
ابزار پانچ پرس

موارد استفاده از ابزارآلات پرس پانچ

در ادامه لیستی از انواع ابزار پانچ پرس و کاربردهای آن را با هم مرور می‌کنیم و سپس به توضیح هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت، به طور کلی از دستگاه پانچ پرس تحت عنوان موارد زیر استفاده می‌شود:

• پانچ ورق
• پانچ تابلو برق
• پرس پانچ دکمه
• دستگاه پرس همه کاره
• پانچ کاغذ
• پرس پانچ پلاستیک
• پانچ چرم
• پانچ پارچه
• پانچ پرس صنعتی

پانچ ورق و موارد استفاده آن

دستگاه پانچ ورق‌ها و پروفیل‌های فلزی از پرکاربردترین ابزار موجود در صنایع عظیم است، متریال این دستگاه فولاد سخت و محکم می‌باشد، به جز سوراخ‌کاری، برای خم کردن، برش و شکل‌دهی ورق فلزی از پرس پانچ استفاده می‌شود.

پس از ساخت این دستگاه از قرن 19 تا کنون، میزان خطای موجود در سوراخ و برشکاری ورق‌های گران قیمت فلزی بسیار کاهش یافته و تقریبا حذف شده است. به علاوه به مرور زمان نوع اتوماتیک پانچ ورق، کار را برای همه اپراتورها آسان کرده است.

در صنایع بزرگی همچون پتروشیمی، نیروگاه‌ها، ساختمان‌سازی، خودروسازی، مترو، برج‌های مخابراتی، ساخت پل، درب ورودی پارکینگ‌ها، وسایل ورزشی، لوازم خانگی، تولید حفاظ‌های مستحکم و… از دستگاه پانچ ورق استفاده می‌شود.

پانچ ورق در صنعت به چند شکل مختلف وجود دارد، پانچ سی ان سی، هیدرولیکی، مکانیکی، پنوماتیک، گیوتین ضربه‌ای و دستی از انواع مختلف این محصول است که در دسترس افراد هستند.
تفاوت این دستگاه‌ها در توانایی ایجاد شکل‌های مختلف هنگام سوراخ، قطر سوراخ ایجاد شده، سرعت و کارایی محصول است.

انواع پانچ پرس

دستگاه پانچ CNC یک دستگاه پرس با قابلیت برنامه‌ریزی است، برش‌کاری، ایجاد سوراخ و خمش در ورق فلزی به طور اتوماتیک انجام می‌شود، به کمک ورق پانچ مشبک، دایره‌، لوزی و مربع، ورق‌های فلزی با کمترین ضایعات و دور ریز، به شکل دلخواه برش می‌خورند.

دستگاه پانچ پرس سی ان سی، لوازم جانبی مختلفی هم دارد که موقع خرید حتما به دریافت آن لوازم از فروشنده توجه کنید، برش لیزر، مته و دریل از جمله این لوازم جانبی است.

دستگاه CNC بهترین دستگاه پرس پانچ برای برش دقیق در صنایع عظیم مانند خودروسازی، پتروشیمی و ساخت لوازم خانگی است.

نوع هیدرولیکی دستگاه به کمک نیروی ایجاد شده توسط فشار آب یا روغن کار می‌کند، این نوع دستگاه، بیشتر سوراخ‌های مربع شکل و یا دایره‌ای ایجاد می‌کند، پس از اتمام کار نیز، سطح فلز، صاف و بدون چولگی باقی می‌ماند.

در نوع مکانیکی پرس پانچ، نیروی ایجاد شده توسط موتور تامین می‌شود، قسمت متحرک دستگاه، به کمک موتور با دقت مناسب پایین می‌آید و فرایند برش و سوراخ‌کاری را انجام می‌دهد. قدرت ایجاد شده توسط موتور قابل کنترل است و برای متریال مختلف تغییر می‌کند.

هر کدام از انواع دستگاه‌های پرس، نیروی لازم برای فشار را به گونه‌ای تامین می‌کنند، در مدل پنوماتیک این نیروی مورد نیاز به کمک فشار هوا فراهم می‌شود.

گیوتین ضربه‌ای، مدلی از دستگاه پانچ پرس است که به خاطر سرعت و دقت در عملکرد برای برش شیشه‌های داغ، چاقو و مصارف بهداشتی، دارویی و غذایی استفاده می‌شود.
مدل دستی از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین دستگاههای پرس پانچ است، اغلب دستگاه‌های موجود در مصارف خانگی، مشاغل کوچک و حتی صنایع از نوع دستی هستند.

پانچ تابلو برق

مانند هر دستگاه پرس پانچ دیگر، دستگاه پانچ تابلو برق نیز وظیفه برش و سوراخ‌کاری را بر عهده دارد. اما متریال این دستگاه ورقه‌های فلزی تابلو برق است. با توجه به جنس ورق تابلو برق، اعم از آهن، مس، آلومینیوم و استیل اندازه سوراخ متفاوتی توسط دستگاه ایجاد می‌شود، پرس پانچ تابلو برق، به دو شکل دستی و هیدرولیکی موجود است. نوع هیدرولیک دستگاه سرعت سوراخ‌کاری بالایی دارد.

در تاسیسات عظیم هم‌چون کارخانه‌های وسیع و کارگاه‌های صنعتی، کارکرد صحیح تابلو برق‌های بزرگ که به عنوان قلب تپنده مجموعه هستند اهمیت بسیار دارد. با وجود کوچک‌ترین اختلال در تابلو برق که علت آن می‌تواند به عدم برشکاری صحیح هنگام ساخت برگردد احتمال بروز خطر برای افراد و مجموعه افزایش می‌یابد.

با توجه به نوع حساسیت و ایمن بودن تابلو برق، به یک دستگاه پانچ پرس مخصوص نیاز است که با نهایت ظرافت و دقت، برش را در ابعاد مورد نظر انجام دهد.

پرس پانچ دکمه

در خیاطی و دوخت البسه مختلف، پرس دکمه به لباس یک امر ضروری و مورد نیاز است. دستگاه پرس پانچ دکمه در اندازه‌های بزرگ برای کارگاه‌های وسیع تا سایزهای کوچک برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک عرضه می‌شود.

دستگاه پرس همه کاره

دستگاه پرس همه کاره، هم‌چون پرس پانچ دکمه عمل می‌کند با این تفاوت که می‌تواند علاوه بر دکمه، انواع مروارید، منگنه، حلقه‌های فلزی و پولک‌های مخصوص را پرس و پرچ کند. بر سطح پارچه، به دلیل زیبایی و تزیین قسمتی از آن، نیاز به پرس محصول زینتی احساس می‌شود. این پرس باید به گونه‌ای انجام شود که محصول، مقاومت بالایی داشته باشد و در حین استفاده از لباس، آسیب نبیند.

دستگاه‌های پانچ پرس دستی برای مصارف مختلف در کارگاه‌های کوچک یا منازل برای پرس دکمه، پلاستیک، چرم، کاغذ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پانچ و پرس دیگر متریال پرکاربرد

برای پلاستیک، چرم، کاغذ و پارچه نیز دستگاه پرس پانچ با ویژگی‌های مختلف موجود است که صاحبان مشاغل با توجه به نوع متریال در دسترس، دستگاه مناسب را انتخاب و خریداری می‌کنند. به عنوان مثال، در نوشت‌افزارهای مختلف برای سیمی کردن دفاتر و جزوات از دستگاه پانچ کاغذ استفاده بسیار می‌شود.

پرس پانچ صنعتی

برخی پرس پانچ صنعتی را با پانچ ورق یکسان می‌دانند. اما در این مقاله از آنجا که به طور تخصصی به توضیح موارد استفاده از ابزارآلات پرس پانچ پرداخته شده است این مورد را به طور جداگانه و مجزا شرح می‌دهیم. در ساخت ماشین آلات از دستگاه پانچ پرس استفاده می‌شود.

از جمله این ماشین آلات می‌توان به ماشین‌های بسته‌بندی مواد غذایی و خشک‌کن میوه‌ها در صنایع غذایی و هم‌چنین ساخت موتور و فیلتر روغن در خودروسازی اشاره کرد، در ساخت سوله، شاسی و استراکچر نیز از این مدل دستگاه، بهره فراوان می‌برند.

طبیعتا ماشین‌های پرس پانچ در صنایع عظیم باید به طور اتوماتیک عمل کنند، این دستگاه اتوماتیک دارای ویژگی‌های مهم و اساسی است که کار را برای اپراتور و کارفرما آسان می‌کند، از جمله این ویژگی‌ها می‌توان موارد مهم زیر را نام برد:

دستگاه مجهز به عملکرد صنعتی با قدرت بالا
قابلیت ثبت برنامه در حافظه سیستم
ایجاد سوراخ با فواصل منظم و دقیق
قابلیت تغییر قالب‌های سوراخکاری
افزایش دقت و سرعت عمل در کار
کاهش دور ریز فولاد و افزایش بهره‌وری
وجود سنبه فولادی و مقاوم برای ورق‌های فلزی با وزن متغیر

تا به این‌جا در مورد انواع ابزار پانچ پرس و کاربردهای آن صحبت کردیم، موارد استفاده از ابزارآلات پرس پانچ در صنایع مختلف با توجه به هدف استفاده، میزان دقت، نوع متریال و… بسیار متنوع و گوناگون است، از موارد صنعتی مانند نیروگاه‌ها، ساخت محافظ‌های فلزی، ماشین آلات تولید مواد غذایی و کنسروها گرفته تا مصارف خانگی مانند پانچ دکمه، حلقه و مروارید به انواع مختلف دستگاه‌های پرس پانچ نیاز دارند.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

میزان بودجه

با توجه به میزان بودجه در دسترس و وسعت کار، شما می‌توانید یکی از این دستگاه‌ها را با مدل دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک خریداری کنید، آن‌گاه شاهد پیشرفت سریع‌تر امور و کاهش بیش از 90 درصدی خطا خواهید بود.

هنگام خرید دستگاه پرس پانچ، توجه به سالم بودن بدنه، استحکام آن و میزان دقت دستگاه ضروری است، حتی می‌توان دستگاه‌های دست دوم و کارکرده را به راحتی خریداری و از آن‌ها استفاده کرد.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاع از قیمت با ما در تماس باشید: 09128070037

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *