حک لیزری، محبوب ترین فناوری

لیزر حک

 حک لیزری، محبوب ترین فناوری در دنیای امروز:

حک لیزری از محبوب ترین و پر طرفدارترین فناوری های علامت گذاری در شناسایی و ردیابی محصول به شمار می رود. این فناوری بسیار دقیق عمل می کند. به همین دلیل استفاده از آن برای برش یا علامت گذاری در محصولات بسیاری از صنایع مختلف مانند: خودروسازی و هوا نوردی، کاربرد دارد. این لیزر قطر پر تو لیزر بسته به سطح از 0.0125 تا 0.10 اندازه گیری شده است.

گفتنی است که در هنگام برش از وسط سطح از فرایندی تحت عنوان سوراخ سازی بهره می گیرند. در این روش، یک لیزر پالسی با توان بالا، سوراخ های متعدد بر روی سطح ایجاد می نماید.

لیزر های حک

مزیت استفاده از لیزر برای حکاکی

استفاده از لیزر می تواند علامت گذاری یا برش های دقیق بر روی سطوح مد نظر شما انجام دهد. استفاده از لیزر نسب به روش های دستی مزیت بی شماری دارد که عبارتند از:

 • حفظ سلامت سطح مد نظر
 • امکان حک پیچیده ترین حروف یا اشکال بر روی سطوح سخت
 • دارای دقت و سرعت بالا
 • عدم وجود انواع خطاهای انسانی در کار
 • هدر رفتن کم تر مواد مصرفی
 • کمترین میزان مصرف انرژی
 • داشتن هزینه کم
 • داشتن آلودگی کم برای محیط

فرآیند لیزر

این فرآیند، با کمک یک ماشین علامت گذاری لیزری بر روی مناطق خاصی از سطح مد نظر علامت گذاشته یا برش می زند. از حک لیزری برای علامت گذاری، حک کردن آرم، بارکد، شماره یا کدهای مخصوص بر روی قطعات استفاده می شود. در کنار حکاکی لیزری، بازپخت، فرسایش و سایر فناوری های علامت گذاری لیزری نیز انجام می شود.

حکاکی لیزر چگونه عمل می کند؟

حکاکی لیزری شامل تمرکز لیزر و پرتوهای آن بر روی قسمت هایی از سطح مد نظر بوده که منجر به برش یا علامت گذاری آن ها می شود. در این مواقع تنظیم قدرت در این دستگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. زیرا قدرت کم بی اثر بوده و قدرت زیاد نیزباعث سوختن مواد می شود. این فرآیند پیچیدگی نداشته و بسیار ساده عمل می مند.

مراحل انجام حک لیزری

ایده پردازی

این مرحله به عنوان پیش درآمد کار محسوب می شود. ایده پردازی عبارت است از ایجاد ایده هایی در مورد این که چگونه علامت گذاری یا برش انجام پذیرد. و چه موادی مناسب این کار می باشد. به همین دلیل ایده پردازی مهم ترین مرحله حک لیزری می باشد. زیرا کیفیت کار را مشخص می نماید. در این مرحله اشتباه ، می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. زیرا پس از حک یا برش تغییر دادن آن و برگردادن به حالت اولیه تغییر غیر ممکن خواهد بود.

طراحی تصویر

تصویری که قصد پیاده کردن بر سطح خاصی دارید باید در داخل رایانه، طراحی کنید و سپس طبق آن، اقدام به برش یا علامت گذاری نمایید. برای ایجاد طرح های گرافیکی باید از برنامه های مخصوص به آن بهره ببرید.

انتخاب مواد

متریالی که انتخاب می نمایید، باید با حک لیزری سازگار باشد. به طور کلی دستگاه های حکاکی، می توانند با مواردی هم چون: شیشه، پلاستیک، فلزات سازگار باشند. ولی با وجود این مورد، هر یک از انواع لیزر حکاکی برای سطح خاصی مناسب می باشد . به عنوان مثال: نشان گرهای لیزر یو وی برای برش یا علامت گذاری بر روی پلاستیک ها مناسب می باشد. زیرا گرمای زیادی تولید نمی کنند. این در حالی است که نشان گر های لیزرCO2 می توانند برای مواد آلی گزینه خوبی محسوب شوند.

راه اندازی دستگاه ها

راه اندازی دستگاه ها با تنظیمات آن آغاز می گردد. در واقع تنظیمات متفاوت دستگاه های مختلف آن ها را از هم تمییز می دهد. عوامل مانند: قدرت لیزر، عمق برش، سرعت، تعداد پالس ها و ضخامت خط را باید تنظیم نمایید. لازم است قبل از انجام کار اصلی از دستگاه خود با تنظیمات انجام شده، حتماً یک نمونه بگیرید. و در نهایت بسته به انتخاب خود، بهترین تنظیمات دستگاه را ذخیره نمایید.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

 

معایب بهره گیری از لیزر برای انواع حک

 • صرف انرژی زیاد
 • تولید بخارهای سمی
 • احتمال سوختگی سطوح چوبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *