دستگاه پرس برک و کاربردهای آن

دستگاه پرس برک و کاربردهای آن

مشخصات دستگاه برک هیلالسان (Hilalsan):

• دستگاه پرس برک و کاربردهای آن این دستگاه برای خمکاری فلزات مختلف با ضخامتهای متفاوت کاربرد داشته و با طولها و توانهای مختلف قابل عرضه است.

• قاب دستگاه ساخته شده با تکنولوژی پیشرفته با تلرانس های دقیق و تنش گیری شده و با قطعات عالی جوش داده شده می باشد، تمام نقاط کششی به گونه ای طراحی شده اند که دارای شعاع های بزرگ بوده و تجمع کرنش و ترک های احتمالی جوش درآنها حذف شده است.

• سیلندر هیدرولیک به صورت دو طرفه طراحی شده و با کیفیت سطح 2 میکرون تراشیده شده است، بنابراین حداقل مقاومت در برابر سایش برای نمدها ایجاد می شود. بدنه سیلندرها از ماده SAE 1040 بصورت فورج ساخته شده اند.

• سیستم هیدرولیک Hilalsan امکان استفاده دقیق را در تمام مقادیر فشار تا حداکثر فشار کاری فراهم می کند، در عین حال با این مقادیر فشار، موقعیت یابی دقیق سیلندر، هماهنگ سازی و تکرار پذیری حاصل می شود.

• سیستم Backgauge ساخته شده بر اساس شرایط محیطی. یاتاقان های Backgauge برای شرایط سنگین با باربرهای دوبل ساخته شده اند. این یاتاقان‌ها از نوع خراشیده مقاوم در برابر گرد و غبار و سایر ذراتی که در ریلهای راهنما تجمع میکنند می باشند.

• سطح بیرونی دستگاه با دو لایه رنگ به ضخامت حداقل 60 میکرون جهت محافظت در برابر شرایط جوی رنگ آمیزی شده است، خشک کردن رنگ به تدریج در بازه های زمانی و دمایی متفاوت در کوره های پیشرفته انجام می شود.

از دستگاه پرس برک برای خم نمودن ورق‌های فلزی استفاده می گردد و امکان دارد چند بار با پرس برک خم گردد تا اینکه قالب مد نظر به دست آید دستگاه پرس برک HILALSAN یکی از پرسرعت ترین و با دقت ترین دستگاه‌های این حوزه است.

ویژگی‌های پرس برک

ویژگی‌های پرس برک

ویژگیهای پرس برک از این قرار است که کار کردن با آن سرعت زیادی دارد، و توانایی خمکاری فراوانی دارد این دستگاه هیدرولیک با سیستم کنترل سی ان سی هماهنگ است کاربری آن خیلی راحت است برنامه نویسی سریع دارد و اندازه گیری زاویه خمکاری به شکل اتوماتیک انجام می شود.

مزایای دستگاه پرس برک:

دستگاه‌های پرس برک تنها مخصوص خم نمودن ورق‌های فلزی نیست بلکه توانایی عملیات و کارهای دیگری هم دارد یکی از کارهای آن که می‌تواند انجام ایجاد سوراخ روی ورق است، دستگاه پرس برک می‌تواند با عوض کردن پانچ، طرح‌های مشبک در شکل‌های متفاوت بر روی ورق به وجود آورد.

این دستگاه توانایی این را دارد که ورق های فلزی را شکافت دهند، همین طور برخی از دستگاه‌های خمکاری قادر به برش ورق‌ها هم هستند و می توانند به شکل خط‌های صاف و نواری بر روی آنها برش ایجاد کنند و همین طور می توانند شکافی با اشکال مناسب را هم با کمک چند مرتبه پانچ کردن بر روی ورق به وجود آوردند، برای خم کردن ورق‌های فلزی با زاویه بیشتر از ۹۰ درجه نیاز به ابزارهای مخصوصی است که توانایی تولید نیروی فشاری افقی را هم داشته باشد.

نحوه کار دستگاه برک

برای خم نمودن فلزات توسط این دستگاه ورق فلزی بر روی قطعه توخالی نام سمبه قرار خواهد گرفت و با کمک اعمال فشار صفحات سنگینی ثابت نگه داشته خواهد شد عموماً اندازه فشار بر روی این صفحات و پانچ جداگانه کنترل می گردد، بعد از اعمال فشار بر روی ورق ابزار سنگین و فولادی به اسم پانچ از طرف بالا فشار وارد می‌نماید.

تنظیم مقدار فشار پانچ باید با دقت انجام شود چون زاویه خم شدن ورق بسته به مقدار فشار وارد شده با پانچ است شکل پایانی

تنظیم مقدار فشار پانچ باید با دقت انجام شود چون زاویه خم شدن ورق بسته به مقدار فشار وارد شده با پانچ است شکل پایانی ورق خم شده کاملاً بسته به شکل سنبه و پانچ خواهد داشت سمبه و پانچ در یک دستگاه طبق شکل قطعه مورد نیاز تغییر خواهد کرد.

دستگاه پرس برک مکانیکی

نکاتی که لازم است هنگام کار با دستگاه پرس برک به آن توجه داشته باشید عبارتند از:

توجه داشته باشید که قبل از کار با دستگاه، باید تمام پروتکل های ایمنی ذکر شده را رعایت کنید و با پوشیدن لباس های ایمنی اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.

مطمئن شوید که کلید، موتور در چه حالتی است، همچنین باید بررسی کنید که آیا کنترل و سوئیچ ها در موقعیت عادی خود هستند یا خیر.

پس از بررسی و تایید همه این موارد، می توانید به مرحله بعدی بروید.قالب های بالایی و پایینی باید با هم همپوشانی داشته باشند و محکم باشند و باید الزامات قبل از انجام کار را برآورده کنند، اگر موقعیت محور دیگر و صفحه اسلاید بالایی در مبدا نیستند، باید به برنامه مبدا برگردید.

باید دستگاه را به مدت یک دقیقه یا بیشتر به صورت خشک کار کنید و قبل از استفاده واقعی دو تا سه دقیقه لغزنده را با حرکت کامل آن کار کنید، این فرآیند برای تعیین این است که آیا دستگاه در بهترین شرایط خود قرار دارد یا خیر. اگر صدای غیر عادی شنیدید، دستگاه را متوقف کنید، مانع را پیدا کرده و بردارید و دوباره شروع کنید.

باید یک نفر وجود داشته باشد که به طور یکنواخت فرماندهی کند در حالی که پرسنل همکار در فاصله و موقعیت ایمن در هنگام شروع عمل خمشی هستند.

مطمئن شوید که کار انجام شده باشد و از بلند کردن ورق در حین خم شدن خودداری کنید، برای این که ورق بلند نشود و به افراد نزدیک صدمه نزند.

اطمینان حاصل کنید که هر بار که کار انجام می شود، منبع تغذیه را قطع کنید.

هنگامی که دهانه متغیر روی قالب پایینی تغییر می کند، مطمئن شوید که قالب زیرین با هیچ ماده ای تماس نداشته باشد. تا زمانی که دستگاه کار می کند، هیچ پرسنلی نباید پشت دستگاه بایستد.

دستگاه باید متوقف شود تا ورق یا قالب اصلاح شود تا از هر گونه آسیب دست جلوگیری شود.

کسی باید مسئول باشد که به طور مداوم همپوشانی قالب های پایین و بالایی را بررسی کند تا مطمئن شود که گیج فشار مطابق با مقررات است.

در صورت مشاهده هرگونه مشکل، دستگاه باید فورا متوقف شود.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

 

کاربردهای دستگاه پرس

کاربردهای دستگاه پرس برک عمدتا در صنایع است:

تابلو برق
لوازم خانگی
تهویه مطبوع
صنایع نظامی
صنایع روشنایی
دیگ های صنعتی
دستگاه فروش خودکار (دستگاهی که در ازای دریافت پول، خوراکی یا نوشیدنی و… تحویل می دهند)
قطعات موتورسیکلت
قطعات قایق و کشتی
هود و گاز و آشپزخانه صنعتی
تولیدات دستگاههای ورزشی
ماشین های لباس شویی صنعتی
اجزای به کار رفته در ساختمان نظیر در و پنجره و…
قطعات خودرو و سایر وسائل نقلیه حمل و نقل عمومی و باربری

به طور کلی دسته بندی انواع پرس برک بر اساس نحوه انتقال نیرو داری تقسیم بندی زیر می باشد:

دستگاه پرس برک مکانیکی
دستگاه پرس برک پنوماتیکی
دستگاه پرس برک هیدورلیکی

دستگاه پرس برک مکانیکی

در بازارهای جهانی پرس برک های مکانیکی تا سال ۱۹۵۰ محبوب ترین پرس برک ها بودند، اما با گسترش علوم کامپیوتری و استفاده از آن برای کنترل دقیق تر، پرس­ برک­ های مکانیکی جایگزین پرس های برک هیدرولیکی شدند .در این دستگاه ها انتقال نیرو بواسطه چرخ طیار و میل لنگ به رام منتقل می شوند.

توجه به وجود چرخ طیار در بالای پرس های برک به راحتی آن را از سایر پرس ها متمایز می کند. از نظر قدرت این نوع پرس ها درمقایسه با پرس های هیدرولیکی از قدرت کمتری برخوردار هستند به عبارتی برای خم کاری و فرم دهی ورق های ضخیم مناسب نیستند.

اما سرعت عملکردی آنها از پرس های هیدرولیک بیشتر می باشد. بعضا با تعویض قالب و پانچ، از این نوع پرس ها علاوه برای خم کاری و فرم دهی برای برش ورق و شیار زنی و سوراخ کاری استفاده می کنند.

هزینه تعمیر و نگهداری این نوع پرس ها نسبت به سایر پرس ها کمتر می باشد. از آنجایکه فریم این نوع پرس ها بسیار مهم می باشد.

سازندگان حرفه ای و معتبر سعی می کنند در ساخت آنها از طراحی فریم پیوسته inter locked design استفاده کنند، اجزای مهم این نوع پرس ها مانند پرس های دیگر می باشد اما با این تفاوت که آنها فاقد سیلندر مکانیکی هستند و سیستم کنترل آنها پیشرفته نیست و به ندرت دارای پرده نوری محافظ light curtain می باشند.

دستگاه پرس برک پنوماتیکی

یکی از کم کاربردترین پرس های برک، پرس برک پنوماتیکی می باشد که به ایر پرس برک Air press Brake نیز معروف است. این نوع پرس ها دارای قدرت کم اما سرعت زیاد می باشند و معمولا در سایزهای کوچک و یا متوسط ساخته می شوند، این نوع پرس ها دارای یک سیلندر بزرگ (Air Cylinder) هستند که تامین کننده نیروی محرکه فک بالا می باشد.

به دلیل ظهور پرس های برقی که از ساختار ساده تری نسبت به آنها برخوردار هستند، این پرس ها در حال منسوخ شدن هستند و در حال حاضر شرکت های محدودی از جمله Kempler Kraas مبادرت به ساخت آنها می کنند.

دستگاه پرس برک هیدورلیکی

همان طور که از واژه ”هیدرولیک” مشخص می باشد نیروی محرکه این نوع پرس ها هیدرولیک می باشد و فک بالا به وسیله ی نیروی ایجاد شده در دو سیلندر هیدرولیکی، موجب حرکت رام می شود. پرس های هیدرولیکی بیشترین کاربرد را درصنایع (مخصوصا در صنایع فلزی) دارند و به دلیل برخورداری از قدرت زیاد و کارایی مختلف از محبوبیت دوچندانی در بازار برخوردار می باشند.

بر اساس جهت حرکت این پرس ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

پرس برک هایی که قسمت بالایی آن حرکت می کند (Up-Moving Press Brake)
پرس برک هایی که قسمت پایینی آن حرکت می کند (Down-Moving Press Brake)

نکات کلیدی که در هنگام خرید باید به آنها توجه کنید:

این محصول در توانایی و تناژ مختلفی تولید می شوند. از این رو اهداف و خواسته ها قبل ار خرید می­بایست مشخص گردند.

در هنگام خرید، می بایست طول خم مشخص گردد. همچنن قالب های این دستگاه قابل کوچک و بزرگ شدن می باشند، پس بهتر است بیشترین طول خمی که نیاز است مشخص گردد و طول های کوچکتر با تعویض قالب بزرگ با قالب کوچکتر بر روی همان دستگاه بدست آید.

توجه شود که دستگاه پرس برک مد نظر قابلیت جبران فرم تاجی شکل در ورق را داشته باشد تا خمی یکدست در راستای طول خم ورق بدست آید.
با توجه به فضای کاری خود اندازه و ابعاد و همچنین وزن دستگاه مشخص گردد.

Working Speed

این دستگاه ها با سرعت عمل های متفاوتی تولید می شوند. حتما در هنگام خرید به سرعت عمل دستگاه (Working Speed) توجه شود.

قالب های بالایی (سنبه) و پایینی با کیفیت های متفاوتی تولید می شوند. با توجه به جنس ورق فلزی خود قالبی با کیفیت مناسب سفارش داده شود.

این دستگاه ها در انواع مختلفی چون دستی، نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک (CNC) و روباتیک تولید می شوند. می بایست با توجه به بودجه و نیاز خود یکی از آنها را انتخاب نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره و تهیه دستگاه پرس برک HILALSAN با ما در تماس باشید: 09128070037

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *