موارد ایمنی استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات

موارد ایمنی استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات

موارد ایمنی استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات:

دستگاه لیزر برش فلزات: تو سال‌های اخیر، استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات به دلیل مزایایی مثل سهولت استفاده، دقت و سرعت بالایی که برای اپراتورهای این دستگاه فراهم می‌کنه، افزایش پیدا کرده و محبوبیت زیادی به دست آورده.

کار کردن با این دستگاه، در صورتی که مطابق دستورالعمل‌های ایمنی انجام نشه، می‌تونه خطرناک باشه؛ خیلی از افراد به خصوص اون‌هایی که قبلاً هرگز از برش لیزری استفاده نکرده بودند، از برخی مسائل ایمنی که موقع کار با این دستگاه لازمه رعایت کنند، بی‌اطلاع‌اند.

به همین دلیل تو این مقاله می‌خوایم، هر چیزی که امنیت‌تون رو در حین کار با برش لیزری فلزات افزایش می‌ده رو به طور کامل بیان کنیم. پس حتماً با ادامه مطلب همراهمون باشید.

 

استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات

رعایت نکات ایمنی به هنگام کار با دستگاه لیزر برش فلزات

عملیات برش با دستگاه لیزر برش فلزات، نیاز به آموزش و مراقبت‌های خاصی داره. این یعنی، کارکنانی که از این دستگاه استفاده می‌کنند، باید اقداماتی رو برای محافظت از خود و افراد دیگه در مقابل خطرات احتمالی که این دستگاه ایجاد می‌کنه انجام بدن.

بنابراین، در ادامه مطلب، نکات ضروری که برای اطمینان از ایمنی دستگاه لیزر برش لازمه رعایت بشه رو بررسی می‌کنیم.

1. کار با این دستگاه رو فقط به افراد واجد شرایط و با صلاحیت واگذار کنید

معمولاً دستگاه‌های برش لیزری، کاملاً محصور و کم‌خطر هستند و در صورت استفاده صحیح از اون‌ها، هیچ خطر جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند؛ بنابراین، برای اطمینان از ایمنی دستگاه لیزر برش، اپراتورها باید به درستی با نحوه استفاده صحیح از کنترل‌های عملیاتی و پروتکل‌های ایمنی که باید در حین کار رعایت کنند، آشنایی داشته باشند و آموزش ببینند.

2. کارکنان دستگاه برش لیزری رو مجبور به استفاده از تجهیزات حفاظتی کنید

همه افرادی که به طور مستقیم با دستگاه لیزر برش فلزات کار می‌کنند، باید از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) استفاده کنند.

از رایج‌ترین این تجهیزات برای کار با دستگاه لیزر برش فلزات، می‌تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• لباس محافظ: برای محافظت از بدن در برابر سوختگی
• عینک ایمنی: برای جلوگیری از آسیب دیدن شبکیه چشم در مقابل اشعه لیزر و سایر آسیب‌های چشمی

پرتودهی طولانی با شدت بیش از حد مجاز باعث کدورت قرنیه یا عدسی و یا جراحت شبکیه و پرتودهی شدید و کوتاه مدت در طول موج‌های خاص، سوختگی قرنیه و شبکیه را به همراه دارد.

مدت مواجهه در صدمات وارده به شبکیه مؤثر است. اگر مواجهه <10 ثانیه و 61 ثانیه صدمات حرارتی و 1< صدمات اکوستیک و مواجهه بیشتر صدمات فتوشیمیایی ایجاد می‌شود.

Uva منجر به کاتاراکت و پیری زودرس عدسی – IRA کاتاراکت، IRB، Irc و UvB و Uvc بر قرنیه تأثیر دارند که UvB باعث کنژه کتویت (احساس پاشیدگی ریگ در چشم و اشک ریزش) و IRB باعث کاتاراکت می‌شود. امواج مادون قرمز با اثر حرارتی باعث صدمه می‌شوند.

• محافظ گوش: برای محافظت از قدرت شنوایی در مواقع کار با تجهیزات پر سر و صدا

حتماً در نظر داشته باشید که همه این تجهیزات حفاظتی رو قبل از استفاده، بررسی کنید که مشکلی نداشته باشند و اون‌هایی که آسیب دیده‌اند رو دور بندازید و با تجهیزات سالم تعویض کنید.

3. قبل از شروع به کار، تجهیزات برش لیزری فلزات رو بررسی کنید

به عنوان یه اپراتور، قبل از این‌که بخوایم از دستگاه لیزر برش فلزات برای برش قطعات فلزی استفاده کنیم، دستگاه رو باید به طور کامل بررسی و از عملکرد صحیح اون اطمینان حاصل کنیم.

این بررسی می‌تونه شامل موارد زیر باشه:

• مطمئن بشید که تموم ضایعات باقیمونده از آخرین کار، به طور کامل از سطح دستگاه پاک شده باشه؛ چراکه اگه مواد قابل احتراق بر روی سطح کار باقی بمونه، می‌تونه خطر آتیش‌سوزی رو افزایش بده و همچنین منجر به کثیفی فلز جدیدی که می‌خوایم با لیزر برش بدیم بشه.

• یکی دیگه از موارد ایمنی دستگاه لیزر برش، چک کردن سیستم‌های اگزوز و فیلتر هوای اون هست؛ این مورد می‌تونه به جلوگیری از مشکلات عدم تصفیه هوا که ممکنه به دستگاه و به سلامت اپراتورها آسیب برسونه، کمک کنه.

موارد ایمنی استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات

4. هرگز دستگاه لیزر رو در موقع کار و عملیات رها نکنید

اشتباه رایجی که بعضی از اپراتورها انجام می‌دن، اینه که گاهی اوقات، دستگاه برش لیزری رو با شروع به کار کردنش رها می‌کنند و نظارت‌شون رو از روی دستگاه برمی‌دارند.

درسته که برش لیزری فلزات، معمولاً خیلی سریع انجام می‌شه، اما این مسئله نظارت نداشتن، تو پروژه‌های بزرگ‌تر که ممکنه چندین ساعت طول بکشه، می‌تونه باعث ایجاد خطر آتیش‌سوزی بشه.

همچنین در صورتی که تنظیمات برق دستگاه، خیلی بالا باشه و اپراتوری هم در محل کار نباشه، گرمای اشعه لیزری که مواد فلزی رو برش می‌ده، به پایین محفظه می‌رسه و می‌تونه به قاب بیرونی دستگاه و قطعات الکترونیکی آسیب برسونه یا حتی منجر به آتیش‌سوزی بشه.

بنابراین، ساده‌ترین راه برای این‌که هرگز دچار آتیش‌سوزی یا ذوب قاب بیرونی دستگاه نشید، اینه که اپراتور در موقع روشن بودن دستگاه لیزر برش فلزات، محل کار رو ترک نکنه. در مواردی هم که یکی از اپراتورها نیاز به استراحت داشته باشه، حتماً از اپراتور جایگزین دیگه‌ای بخواید که این نظارت رو انجام بده.

ناگفته نمونه که همه کارگاه‌ها، باید کپسول‌های آتیش‌نشونی رو برای حفظ ایمنی کار در کنار تجهیزات برش لیزری قرار بدن.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

5. هرگز مواد ناشناخته و ناسازگار با دستگاه رو برش ندید

مورد دیگه از نکات ایمنی دستگاه لیزر برش، استفاده از مواد مجاز برای برش با این دستگاه هست.

چیزی که بیشتر صنعتگران، موقع خرید دستگاه لیزر برش فلزات به اون توجه می‌کنند اینه که، با این دستگاه علاوه بر فلزات بتونند مواد مختلفی مثل پارچه، کاغذ، مقوا، کاشی، سنگ، شیشه، آکریلیک و موارد دیگه رو هم برش بدن یا علامت‌گذاری کنند.

در هر حال باید بدونید که برش هر یک از این مواد با لیزر، گازهایی رو آزاد می‌کنه که عمدتاً از طریق فن اگزوز دستگاه، خارج می‌شه تا وارد دستگاه استخراج‌کننده دود یا سیستم تهویه بیرونی بشه. این فرایند برای استخراج گازهای غیر سمی ایجاد شده از برش موادی مثل (چوب، پارچه و غیره) مناسبه؛ اما هرگز نباید پی‌وی‌سی (PVC) و سایر پلاستیک‌ها که موقع برش دادن‌شون، گازهای کشنده و سمی تولید می‌کنند رو با دستگاه لیزر برش داد.

6. همیشه محیط کارگاه رو تمیز نگه دارید

رعایت اصول ایمنی دستگاه لیزر برش و تمیز نگه داشتن محیط کارگاه، دو عاملی هستند که در کنار هم می‌تونن آسیب‌ها و خطرهای احتمالی دستگاه رو به حداقل برسونن.
اکثر افراد نمی‌دونند که ذرات کوچک مواد برش داده شده مثل خاک‌اره، می‌تونند تو هوا مشتعل و باعث ایجاد انفجار بشن. این مشکل برای ضایعاتی که داخل سطل زباله هم وجود داره می‌تونه رخ بده.

بنابراین تمیز نگه داشتن محیط کارگاه، خطرات ناشی از اشتعال یا سایر مسائل جدی ایمنی برش لیزر رو کاهش می‌ده.

همیشه محیط کارگاه رو تمیز نگه دارید

7. برای آگاهی بیشتر، دفترچه راهنمای دستگاه رو مطالعه کنید

قبل از استفاده از دستگاه لیزر برش فلزات، لازمه دفترچه راهنمای اون رو برای درک نحوه استفاده درست از دستگاه و آگاهی از مسائل ایمنی مطالعه کنید. اگه با مورد خاصی مواجه شدید که داخل دفترچه نبود، حتماً با پشتیبان فنی دستگاه تماس بگیرید.

جمع‌بندی

دستگاه لیزر برش فلزات، با تکنولوژی مدرن و بالایی که داره، برای برش مواد فلزی مختلف به شکل و اندازه‌های دلخواه، از یک پرتو لیزر متمرکز و پرقدرت استفاده می‌کنه.
اگرچه این دستگاه، عملکرد فوق‌العاده‌ای رو تو برش قطعات فلزی از خودش نشون می‌ده، اما نباید خطرات ذاتی اون رو نادیده گرفت؛ بنابراین رعایت نکات ایمنی موقع کار با این دستگاه برای پیشگیری از مشکلاتی که ممکنه جان افراد رو به خطر بندازه، لازم و ضروریه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *