لیزر حک چیست و چطور کار می کند؟

لیزر حک چیست و چطور کار می کند؟

لیزر حک چیست و چطور کار می کند؟

لیزر حک چیست؟ لیزر حک در حال حاضر کاربردهای فراوانی در صنایع دارد. از این نوع لیزرها برای نشانه گذاری و مارک گذاشتن بر روی پلاستیک و فلز استفاده می‌شود. در گذشته از روش‌های سنتی برای این کار استفاده می‌شد اما امروزه با استفاده از فیبر نوری و بدون هرگونه تماس با فلز یا پلاستیک، حکاکی به دقیق‌ترین روش ممکن انجام می‌شود. با استفاده از لیزر حک و همچنین دستگاه لیزر حک، سطح کار در تمیزترین شکل و بدون پارگی و خراشیدگی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، علامت گذاری که روی قطعه‌های پلاستیکی و فلزی‌ توسط این دستگاه، حکاکی می‌شود ماندگاری و دوام دائمی دارند. خرابی قطعات مشاهده نخواهد شد و دستگاه حکاکی لیزر که با نام برش لیزر نیز، شناخته می‌شود، هیچ نوع مواد مضر ایجاد نمی‌کند، در حالی که امکان تولید مواد سمی و مضر از طریق روش‌های دیگر حکاکی مشاهده شده است.

دستگاه حک لیزر

دستگاه حک لیزر چیست؟

این دستگاه‌ها نوع پیشرفته دستگاه‌های قدیمی و سنتی هستند که قابلیت استفاده بر روی انواع سطوح مختلف با متریال‌های متنوع را دارند. به بیان ساده‌تر؛ شما هر نوع قطعه یا متریالی داشته باشید می‌توانید به آسانی روی آن، حکاکی برند، آرم، مشخصات کلی و موارد مورد نظر خود را انجام دهید. به عبارتی هیچ محدودیتی در زمان استفاده از آن ندارید.

دستگاه لیزر حک امکان برش ورق‌های بسیار باریک و نازک را با ظرافت و دقت تمام انجام می‌دهد. در گذشته، دستگاه‌هایی به همین منظور، بسیار عظیم و دردسر ساز بودند. علاوه بر این، شارژ پی در پی برای آنها نیاز بود. در حالی که دستگاه‌های حکاکی لیزر امروزی علاوه بر این که کاربرد و مزیت‌های فراوانی دارند یادگیری آنها سهل و آسان است.

دستگاه لیزر حک چگونه کار می‌کند؟

دستگاه‌های لیزر حک در حالت‌های مختلف، برش فلزات و برش غیر فلزات را انجام می‌دهند. همانطور که در مقدمه هم مطالعه کردید؛ حک لیزری توسط فیبر نوری به کار خود ادامه می‌دهد. قبل از هر چیزی باید متریال و قطعه مورد نظر خود را برای حکاکی مشخص کنیم. سپس برای اینکه بتوان حکاکی را روی قطعات پلاستیکی و فلزی به طور اصولی انجام داد باید طرحی را که مورد قبول است ترسیم کرد. این کار توسط گرافیست و طراح انجام می‌گیرد. بعد از این مرحله، طرحِ آماده شده به برنامه دستگاه حکاکی فرستاده می‌شود.

سپس استفاده از رنگ مخصوص به منظور حکاکی و مشخص کردن توان دستگاه به طور دقیق انجام می‌شود. آزمایش اولیه برای مشاهده نمونه به منظور اطمینان از طرح نهایی نیز، مورد توجه قرار می‌گیرد. دستگاه‌های لیزر حکاکی توسط یک اشعه پرقدرت محدود و باریک اقدام به حکاکی و نشانه گذاری سطح مورد نظر می‌کنند. پس از طی تمام این مراحل و مشخص شدن توان دستگاه، عملیات حکاکی با دقت و سرعت تمام به پایان می‌رسد.

ویژگی لیزر حکاکی فلزات

ویژگی لیزر حکاکی فلزات

ثبت تصاویر و نقش و نگارهای ظریف و دقیق توسط دستگاه لیزر حکاکی فلزات، به آسانی انجام می‌شود. شفافیت و واضح بودن تصاویر، دقت و سرعت بالا و همچنین تمیزی قطعه مورد نظر، جذابیت بالایی به همراه دارد. حکاکی در عمق‌های مختلف و با توجه به سلیقه افراد انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه حک لیزر حتی می‌توان روی اجسام دایره‌ای و کروی نیز، نشانه‌گذاری‌ها و حکاکی‌های مطلوبی انجام داد.

از حکاکی، برای نشانه‌گذاری هدیه‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود؟

بسیاری از شرکت‌ها و مجموعه‌ها برای تبلیغ محصولات خود از انواع هدایای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. تاثیر این هدایای تبلیغاتی در افزایش فروش بر هیچکس پوشیده نیست. برای اینکه یک تولید کننده یا شرکت بخواهد تا هدایای تبلیغاتی را به دست مشتری برساند باید برند محصولات قابل فروش خود را بر روی آن هدیه تبلیغاتی حک کند. این کار با ظرافت و سرعت و دقت تمام توسط دستگاه‌های لیزر حک انجام می‌شود.

جعبه‌های کادویی فلزی و یا قوطی‌های فلزی چای که به عنوان اشانتیون یا هدیه‌های تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شوند با استفاده از دستگاه‌های حکاکی برای فلزات نشانه گذاری می‌شوند. علاوه بر این، خودکارهای تبلیغاتی، ساعت‌های بزرگ دیواری که صفحه فلزی دارند و یا جاکلیدی‌ها نیز با استفاده از این روش، حکاکی و نشانه گذاری می‌شوند.

احتمالا هدیه تبلیغاتی شما یک ماگ سرامیکی باشد، لیزر حک بر روی این ماگ نیز، با استفاده از دستگاه حکاکی غیر فلزی انجام می‌شود. به طور کلی ثبت آرم، برند، بارکد، تاریخ تولید و انقضا، علامت‌های تجاری مختلف و درج مشخصات فنی محصول با استفاده از این دستگاه‌ها به آسانی و با دقت بالا قابل انجام است. فلزاتی چون آلومینیوم، طلا، مس، استیل و تمام فلزات آبکاری شده نیز از وجود دستگاه‌های لیزر حک نهایت بهره را می‌برند.

ریزترین و کوچکترین علائم و حروف نیز با استفاده از حک لیزر با ظرافت و دقت زیادی انجام می‌گیرد که در نهایت یک کار تمیز و بدون خراشیدگی و ساییدگی به دست می‌آید که خوانایی بالایی هم دارد.

انواع حک لیزر

انواع حک لیزر

لیزر حک در انواع مختلف رنگی و خوانا در روز و شب وجود دارند. حک‌های لیزری رنگی با قدرت بالایی که دارند سایه‌های مختلف رنگی روی سطح کار ایجاد می‌کنند. با استفاده از این نوع حکاکی، جذاب‌ترین نتیجه‌ها روی انواع قطعه‌های فلزی، فولاد و آلومینیوم مشاهده می‌شود. با استفاده از حکاکی خوانا در روز و شب نیز، می‌توان در روز به آسانی سطح حکاکی را خواند و برای خواندن آسان در شب نیز، نورهایی در پشت سطح طراحی شده است تا مشکل خوانایی در شب نیز، نداشته باشید. این مورد برای استفاده در ساعت، نشانه‌های راهنمایی و رانندگی، داشبورد اتومبیل‌ها و یا دکمه ماشین آلات کاربرد دارد.

قیمت لیزر حکاکی

همانطور که مطالعه کردید؛ دستگاه‌های لیزر حک برای استفاده بر روی قطعات فلزی و غیرفلزی کاربرد دارند. با این حساب، می‌توان به این نتیجه رسید که کاربرد دستگاه و عملیات متنوعی که بر روی قطعه مورد نظر انجام می‌دهد، تعیین کننده قیمت آن است. علاوه بر این، برخی دستگاه‌های برش و حکاکی خانگی هم وجود دارند که در ابعاد کوچکتر عرضه می‌شوند و افراد برای اینکه این نوع کسب و کار را در مقیاس کوچکتر انجام دهند اقدام به خرید این نوع دستگاه‌ها می‌نمایند.

حتی بانوان خانه دار نیز، می‌توانند این دستگاه‌ها را تهیه کرده و در یک اتاق کوچک اقدام به راه اندازی کسب و کار پرسود خود کنند. دستگاه‌های لیزر حکاکی از لحاظ تیوب لیزر، میزان محورهای آن، نوع شرکت تولید کننده و گارانتی دارای قیمت‌های مختلفی خواهند بود.

خرید از شرکت معتبر

علاوه بر تمام اینها، اگر توان دستگاه و قطعات آن بیشتر باشد، مسلما قیمت لیزر حکاکی نیز، افزایش یافته و به دنبال آن، کارکرد و نتیجه نهایی آن نیز، جذاب و قابل توجه خواهد بود. استفاده از این دستگاه‌ها با توجه به کاربری بالایی که در صنایع مختلف فلزی و غیر فلزی دارند، در حال حاضر رایج و پرکاربرد است. پس برای اینکه یک دستگاه لیزر حکِ با کیفیت و با کارایی بالا خریداری کنید باید از مراکز معتبر و باسابقه اقدام به تهیه آن نمایید تا بهره وری، راندمان و کیفیت نهایی کار شما افزایش یابد.

نکته‌های مهم در زمان استفاده از دستگاه لیزر حک

نکته‌های مهم در زمان استفاده از دستگاه لیزر حک

اگر نکات ریز و کاربردی را در زمان به‌کارگیری دستگاه لیزر حک بدانید، نتیجه نهایی کار، مطلوب و عالی خواهد بود. یکی از این نکات، توجه به پوشش سطح کار است. در زمان حکاکی روی سطح قطعه مورد نظر ممکن است لکه‌های جزئی در اطراف موضوع حک شده ایجاد شود. برای اینکه بتوانید ظرافت و تمیزی کار را به شدت افزایش دهید، استفاده از نوار چسب ضخیم کارساز خواهد بود. به این ترتیب که سطح قطعه مورد نظرتان را توسط چسب پوشش دهید و بعد از اتمام حکاکی چسب را از سطح کار جدا کنید.

در این صورت مشاهده خواهید کرد که کار نهایی، تمیز و با دقت انجام شده است. تست و آزمایش برای نمونه قبل از انجام کار اصلی نیز، کمک کننده خواهد بود و یکی از نکات اصلی در زمان حکاکی است. به این صورت که قبل از اقدام به حکاکی روی سطح اصلی، بهتر است یک قطعه از کار را جدا کرده و تست نمونه را روی آن انجام دهید. در این صورت با دقت و اطمینان بیشتری، حکاکی اصلی را انجام خواهید داد.

توجه به توان و تنظیمات دستگاه حکاکی

البته بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشید که برای برش و یا حکاکی هر متریالی نیاز به توان متفاوتی از دستگاه احساس می‌شود. علاوه بر این، تنظیمات دستگاه‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. همچنین با توجه به ساعت مصرف دستگاه نیز باید تنظیمات مشخصی بر روی آن صورت گیرد.

به عنوان مثال، اگر قطعه‌ای صبح حکاکی شده باشد و دستگاه حکاکی به طور مستمر فعالیت نماید اگر قصد داشته باشید برش فعلی را مجددا بر روی همان قطعه اعمال کنید باید سرعت و توان دستگاه حکاکی را بیشتر کنید. به طور خلاصه می‌توان گفت؛ با استفاده از لیزر حک می‌توان یک اثر دائمی و مادم العمر بر روی قطعات فلزی و غیر فلزی ایجاد کرد. عمق برداری، حکاکی، تعویض یا تغییر رنگ از کاربردهای رایج دستگاه‌های حکاکی لیزر است.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاع از قیمت دستگاه های لیزر حک با ما در تماس باشید: 09128070037

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *