انواع قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و لیزر جوش

انواع قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و لیزر جوش

انواع قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و لیزر جوش:

دستگاه لیزر برش و لیزر جوش: قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های برش و جوش هستن، با ایجاد دستگاه‌های لیزری تحولی شگرف در صنایع مختلف ایجاد شده؛ به همین دلیل باید با قطعات مصرفی آشنایی داشته باشید تا بتونید از اونها به‌درستی استفاده کنید.

لیزر برش 

لیزر حک 

دستگاه برش لیزر چیست؟

لیزر کاربرد زیادی در صنعت داره؛ به همین دلیل از اون در ساخت دستگاه‌های برش استفاده می‌کنن. با استفاده از اشعه لیزر و قدرتش دستگاه‌هایی تولید شدن که قدرت برش اجسام فلزی و غیرفلزی رو دارن. دستگاه با اعمال لیزر از یک خروجی بسیار قدرتمند باعث ایجاد برش بر روی اجسام مختلف می شه.

این اشعه قدرتمند به دو صورت ایجاد می شه، اول اینکه می‌تونه به‌وسیله تحریک‌کردن مواد مولد اشعه به‌وسیله تخلیه الکتریکی ایجاد بشه و دوم می‌تونه به‌وسیله یک لامپ که در یک محفظه بسته قرار داره تولید بشه، در این دستگاه، لیزر ایجاد شده به‌وسیله آینه بازتاب داده می شه تا یک نور تک‌رنگ و منسجم و قدرتمند رو برای برش ایجاد کنه، این نور منسجم بعد از تولید به لنز منتقل میشه و از اونجا به جسم تابیده می شه.

خود این دستگاه لیزر دارای انواع مختلفیه که هر کدوم اونها رو باید در صنعت‌های مختلفی استفاده کرد. در زیر به انواع مختلف این دستگاه‌ها اشاره می شه:

• دستگاه برش لیزری قطعات غیرفلزی

این دستگاه‌ها معمولاً به‌وسیله کربن‌دی‌اکسید کار می‌کنن و از اونا برای برش در قطعاتی مثل ام‌دی‌اف، پلکسی، چرم، پارچه و… استفاده می‌شه. البته معمولاً برای برش در سطوح دیگری مثل سرامیک، شیشه، آینه و… از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌شه.

• دستگاه برش لیزر قطعات فلزی

با استفاده از این دستگاه‌های لیزری می‌توان فلزات با ضخامت کم رو برش داد. معمولاً استفاده از این دستگاه‌ها برای برش فلزات با قطر زیاد یا مستحکم‌تر مانند فولاد هزینه‌برداره؛ به همین دلیل استفاده از اونا نمی‌تونه مقرون‌به‌صرفه باشه.

انواع قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش

دستگاه جوش لیزری چیست؟

دستگاه لیزر جوش محصولیه که با تاباندن پرتوهای قدرتمند لیزری باعث ذوب‌شدن دو قطعه و اتصال اونها به هم می شه. این پرتوها قدرت کافی رو دارن و قادر هستند دو قطعه فلزی را ذوب و اونها رو به هم پیوند بدن. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان از فناوری جدید لیزر استفاده کرد و جوشی تمیز و مستحکم رو بر روی اجسام مختلف ایجاد کرد.

سازوکار دستگاه‌های لیزری به یک شکله؛ به همین دلیل این طبیعیه که بیشتر قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و جوش با هم یکسان باشن. البته در برخی از موارد تفاوت‌هایی بین قطعات دستگاه برش لیزر و جوش مختلف اونها وجود داره.

قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش

در هنگام خرید، حتماً باید به قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش هم توجه کنید؛ چون این قطعات ممکنه آسیب ببینن و باید اونها رو تعویض کنید. حتماً خرید خودتون رو از شرکتی انجام بدید که پشتیبانی برای دستگاه‌های خودش داره.

در ادامه شما رو با انواع قطعات برش لیزر و جوش آشنا می‌کنیم:

آینه و پایه آینه

آینه وظیفه داره تا نور ایجاد شده رو منتقل بکنه. آینه‌ها ممکنه بعد از مدتی کیفیت خودشون رو از دست بدن؛ به همین دلیل می‌تونه باعث افت و کیفیت لیزر بشه. این آینه‌ها کلاً در دو نوع فلزی و سیلیکونی تولید و روانه بازار می شن. حتماً در صورت معیوب‌شدن و پایین اومدن کیفیت لیزر، آینه‌ها رو چک کنید و در صورت نیاز اونها رو تعویض کنید. پایه آینه نقش مهمی تو نگه‌داشتن آینه‌ها ایفا می کنه و اگر اونها نباشن آینه‌ها نمی‌تونن در جای خودشون قرار بگیرن و نور رو منعکس بکنن.

تیوب و پایه تیوب

تیوب یکی از قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش است. تیوب در واقع همون مولدیه که باعث ایجاد اشعه لیزر می شه، این قطعه یک شیشه هست که درونش پر از گاز دی‌اکسیدکربنه و از اون برای برش قطعات غیرفلزی استفاده می شه، با ایجاد ولتاژ بالا و به حرکت درومدن گازهای درون تیوب، لیزر قدرتمندی ایجاد میشه، بعد از اتمام گاز باید تیوب رو تعویض کنید. پایه تیوب هم به‌عنوان نگه دارنده این قطعه در دستگاه شناخته می‌شه.

لنز

وظیفه لنز اینه که لیزر ایجاد شده و تابیده شده رو به‌صورت متمرکز به جسم می‌تابونه. این قطعه اگرچه دیرتر از سایر قطعات معیوب می شه اما به‌هرحال می‌تونه معیوب بشه.

چیلر

تیوب دستگاه لیزر جوش و برش در حین تولید لیزر و واکنش‌های گازی که داره خیلی داغ می شه؛ بنابراین از چیلر استفاده میشه تا این قطعه رو خنک کنن تا بتونه کار خودش رو به بهترین شکل ممکن انجام بده.

عینک

هر دستگاه لیزر و جوشی که خریداری می‌کنید به همراه اون یک عینک مخصوص هم به شما داده می شه تا از بروز آسیب‌های احتمالی در هنگام کار به چشم‌های شما جلوگیری بشه.

هد

با استفاده از این قطعه، اندازه‌گیری، موقعیت و حرکت لیزر رو می‌توان بر روی اجسام مختلف انجام داد. در واقع هد روی واگن دستگاه جوش و برش قرار می گیره و پرتو تولید شده لیزر رو بر روی جسم می‌تابونه تا عمل برش انجام بشه.

پاور

پاور قطعه‌ایه که وظیفه داره برق شهری رو بگیره و اون رو به ولتاژ بالا تبدیل کنه. این ولتاژ به تیوب منتقل می شه و باعث ایجاد واکنش در این قطعه می شه تا لیزر تولید بشه.

فیلتر

فیلتر برق ورودی باعث می شه تا برق وارد شده کیفیت خوبی داشته باشه و از نوسانات مختلف جلوگیری می‌کنه. همین عامل باعث می شه تا به خود دستگاه آسیبی وارد نشه. علاوه بر این باعث می شه تا نوسانی در جریان برق پیش نیاد و می‌تونه کمک کنه تا به سایر وسایل برقی در حین کار با این دستگاه‌ها هم آسیبی وارد نشه.

گاز محافظ

این قطعه در دستگاه لیزر جوش وجود داره و باعث می شه تا جوش مدت زمانی بعد از تشکیل بر روی جسم در معرض هوا قرار نگیره و از اثرات مخرب جوی بر روی جوش جلوگیری می کنه.

دستگاه برش فلزات

مشکلات قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش بی‌کیفیت

استفاده از قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش که کیفیت خودشون رو ازدست‌دادن می‌تونه باعث ایجاد مشکلات مختلفی بشه که در زیر به برخی از اونها اشاره می‌کنیم:

• باعث خراب‌شدن دستگاه لیزر میشه و این می‌تونه هزینه‌های زیادی به ما تحمیل کنه
• کیفیت خروجی دستگاه کاهش پیدا می‌کنه و این باعث می شه عمل لیزر و یا جوشی که انجام می‌دیم به بهترین شکل انجام نشه.
• قطعاً هرچه قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش کیفیت پایین‌تری داشته باشن سرعت تولید در صنعت هم پایین‌تر میاد.
• با معیوب‌شدن قطعات مصرفی در هنگام تولید به‌احتمال زیاد بسیار زیاد مواد اولیه محصولاتی که داریم روی اونها کار انجام می دیم هدر می‌رن.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم هر موقع مشکلی برای قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و جوش ایجاد شد دراسرع‌وقت اون رو تعویض کنید.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

 

سخن پایانی

در این مقاله به قطعات مختلف مصرفی در ساخت لیزر برش و جوش اشاره کردیم. کلیه ماشین‌آلاتی که هد ریتولز، WSX، پرسیتک، DNE ،OSPHRI و… را دارن و همچنین ماشین‌آلاتی که سورس ریکاس، مکس، JPT ،GW ،IPG و… رو دارن می تونن به این سایت مراجعه و قطعات مصرفی دستگاه لیزر برش و جوش رو تهیه کنن. تمامی صنایع مانند هود و آشپزخانه‌های صنعتی، تابلو برق، ساختمان، لوازم‌خانگی صنعتی، خودروسازی و… می‌تونن از این دستگاه‌ها و قطعات اونها استفاده کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *