اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش نیازمند چه دانشی هستند؟

اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش نیازمند چه دانشی هستند؟

اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش نیازمند چه دانشی هستند؟

امروزه در کارخانه‌ها ضرورتی وجود دارد که باید دستگاه‌های لیزر جوش به بهترین شکل ممکن نصب و راه‌ اندازی شوند. بنابراین کمک گرفتن از یک اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش در این زمینه بسیار ضروری است. دستگاه‌های لیزر جوش جزو دستگاه‌های پرکاربرد این صنعت محسوب می‌شوند که عملیات برش و حکاکی توسط آن‌ها انجام می‌شود.

در این مطلب قصد داریم شما را با وظایف یک اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش آشنا کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطالب همراه ما باشید:

لیزر برش 

لیزر حک 

وظایف اپراتور دستگاه لیزر برش

فردی که مسئول کار کردن با دستگاه لیزر است را اپراتور دستگاه لیزر برش می‌گویند. اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش یک سری وظایف مهم بر عهده دارد.

این اپراتور باید از دستگاه لیزر به خوبی محافظت کند. علاوه ‌بر محافظت از آن، باید دستگاه را در صورت نیاز تمیز کند؛ یعنی وظیفه نظافت نیر بر عهده این شخص است.

اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش

اما توجه داشته باشید اپراتور دستگاه لیزر برش، مسئولیتی در قبال تعمیر دستگاه لیزر و رفع مشکلات فنی ندارد. پس وظیفه اصلی یک اپراتور، نگهداری از دستگاه لیزر و کار کردن با آن است. زمانی که دستگاه لیزر برش با مشکلات خاصی مواجه شود برای رفع آن باید به تکنسین مراجعه کنید.

یک اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش باید چه دانش و مهارت‌هایی داشته باشد؟

کار کردن با دستگاه لیزر برش و حکاکی بر روی انواع متریال‌ها کار ساده‌ای نیست که هر شخصی قادر به انجام دادن آن باشد. در واقع فردی به عنوان اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش انتخاب می‌شود که تمامی مهارت‌ها و دانش لازم را برای انجام این کار داشته باشد.

یک اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش کاربلد و ماهر باید صفر تا صد کار با دستگاه لیزر برش را بداند و بر همه چیز نظارت داشته باشد. علاوه ‌بر این، اپراتور برای این که بتواند کار حکاکی و برش را به خوبی انجام دهد باید با تمامی قطعات دستگاه لیزر برش و همچنین کاربرد آن‌ها آشنایی داشته باشد.

دستگاه‌های لیزر برش شامل نرم‌افزار و سخت افزارهای مخصوص به خود هستند. به همین دلیل نیاز است اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش قبل از شروع کار با این دستگاه، آموزش‌های لازم و مربوط به آن را ببیند. هدف از آموزش سخت‌افزاری دستگاه لیزر برش آشنایی با انواع قطعات، آگاهی از نحوه استفاده، تنظیم صحیح قطعات و غیره است.

یک نصاب دستگاه لیزر برش باید تمامی قطعات دستگاه را بشناسد. در حین کار، مشکلاتی مختلفی ممکن است رخ دهد. از خراب شدن دستگاه تا ایجاد اختلال در عملکرد آن همگی عواملی هستند که اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش باید برای رویایی با آن‌ها آمادگی داشته باشد.

اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش چه تنظیماتی را باید انجام دهد؟

اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش چه تنظیماتی را باید انجام دهد؟

دستگاه لیزر برش از قطعات بسیاری مانند چیلر، آینه، لنز، نازل و غیره تشکیل شده است.

هر کدام از این قطعات به تنظیمات خاصی نیاز دارند. یکی از مهارت‌های موردنیاز اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش توانایی انجام تمامی این تنظیمات است. در ادامه، لیست تنظیمات مورد نیاز برای کار با دستگاه لیزر را شرح می‌دهیم:

• یک اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش باید اطلاعات لازم در مورد نحوه تنظیم قدرت و همچنین توان لیزر را داشته باشد.
• یک اپراتور باید به طور مرتب آب موجود در دستگاه چیلر را عوض کند و علاوه‌بر این دمای آن را نیز کنترل کند.
• یک اپراتور حرفه‌ای باید با نحوه محاسبه و تنظیم فاصله کانونی لیزر آشنایی داشته باشد و همچنین بتواند به صورت صحیح تیوپ دستگاه لیزر را تنظیم کند.
• یک اپراتور باید نحوه‌ی تنظیم کردن لنزها و آینه‌های لیزر را بداند و در صورت نیاز آن‌ها را تمیز کند .

اپراتور دستگاه لیزر برش چه نکاتی را باید رعایت کند؟

خاموش کردن دستگاه لیزر برش پس از اتمام کار

یکی از وظایف اپراتور دستگاه لیزر برش کسب اطمینان از خاموش بودن دستگاه در پایان روزکاری است. اپراتور باید هر روز پس از اتمام کار، مطمئن شود که دستگاه و قطعات مربوطه خاموش هستند تا در مورد امنیت و ایمنی آن‌ها هیچ گونه نگرانی وجود نداشته باشد.

به عبارت دیگر، اپراتور باید جوانب احتیاط را در حین کار و بعد از کار با دستگاه در نظر داشته باشد.

بستن محافظ دستگاه لیزر برش

از دیگر موارد مهمی که اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش باید به طور مدام آن را بررسی کند محافظ دستگاه است که اهمیت زیادی هم دارد. بنابراین زمانی که دستگاه در حال کار است باید محافظ یا همان درب آن بسته شود.

ممنوعیت ورود افراد به محیط کار

نکته مهم دیگری که اپراتور باید به آن توجه داشته باشد، ممنوعیت ورود افراد به محیطی است که دستگاه لیزر برش در آن قرار دارد. به علت این که دستگاه لیزر، اشعه تولید می‌کند که برای افراد بسیار مضر و خطرناک است. در محل کار با دستگاه لیزر برش باید تنها اپراتور با تجهیزات مناسب حضور داشته باشد.

محل نصب دستگاه لیزر برش

در مورد محل نصب دستگاه می‌توان گفت که یک دستگاه لیزر برش حتما باید در یک محل کاملا تراز قرار بگیرد. علاوه ‌بر این، محلی که دستگاه در آن قرار می‌گیرد باید سر پوشیده و دارای درب باشد. همچنین در محل نصب دستگاه تابلوهای مهمی مانند علائم هشدار دهنده، اخطار تشعشعات، برچسب‌های ایمنی و غیر نصب کنید. اپراتور دستگاه لیزر برش باید از این موضوع آگاهی داشته باشد و محل مناسبی برای نصب دستگاه انتخاب کند.

نظارت مداوم بر دستگاه لیزر برش

یک اپراتور زمانی که دستگاه روشن و در حین کار است باید به صورت مداوم بالای سر آن حضور داشته باشد. اگر به هر علتی مجبور به ترک محیط بودید و کاری برایتان پیش آمد باید دستگاه را در حالت paste قرار دهید. رعایت کردن این نکته بسیار مهم است، زیرا عدم نظارت بر دستگاه می‌تواند خطر آتش سوزی را به وجود آورد.

وجود تجهیزات اطفای حریق در محیط کار

رعایت نکات و اصول ایمنی، مهارت و تجربه یک اپراتور را نشان می‌دهد. اگر در یک محل صنعتی کار می‌کنید و امکان به وجود آمدن خطرات و آسیب‌ها زیاد است، استفاده از تجهیزات اطفای حریق در آن محیط به عنوان امری ضروری تلقی می‌شود تا از به وجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری شود.

رعایت ایمنی در محل کار

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد، دستگاه لیزر در حین کار اشعه تولید می‌کند که برای چشم بسیار مضر است و ممکن است به مرور زمان مشکلات جدی را برای چشم فرد ایجاد کند. بنابراین اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش باید در حین کار از عینک‌های محافظ مخصوص استفاده کند. این پرتوهای نور دستگاه می‌تواند به شبکیه چشم اپراتور آسیب برساند و باعث ضعیف شدن چشم شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای اپراتور و نصاب دستگاه لیزر برش پرداختیم و وظایف یک اپراتور را به صورت کامل برای شما شرح دادیم. یک اپراتور باید مهارت و دانش لازم برای کار با دستگاه را داشته باشد.

طبیعتا عدم آگاهی و عدم مهارت موجب ایجاد خطرات جدی برای خود شخص و آسیب به دستگاه می‌شود. همانطور که در مطالب قبلی هم گفته شد اپراتور دستگاه لیزر برش در حین کار با دستگاه باید یک سری نکات مهم به منظور جلوگیری از بروز صدمه و آسیب‌های احتمالی را رعایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *