ترکیب دستگاه برک و ربات برای بالا بردن دقت

ترکیب دستگاه برک و ربات برای بالا بردن دقت

ترکیب دستگاه برک و ربات برای بالا بردن دقت

در این مقاله قصد داریم در مورد دستگاه پرس برک صحبت کنیم و از نزدیک با ساختار اون، کاربردهاش در صنعت و ترکیب این دستگاه با ربات برای افزایش دقت، ظرافت و سطح ایمنی کار آشنا بشیم.

هر گوشه از خونه و محل کار خودتون رو که نگاه کنید، با انواع لوازم خانگی و ماشین‌آلاتی روبرو می‌شید که هر کدوم دارای انحناها و خمش‌های مختلفی هستن و توی شکل‌ها و فرم‌های گوناگون ساخته شدن.

آیا تا حالا از خودتون پرسیدین که صفحه‌های فلزی ضخیم و نازک چطوری خم می‌شن و آیا این خمش‌ها و انحناهای زیبا کار دست هستش یا ماشین؟

واقعیت اینه که این روزها و با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌هایی برای خم کردن و ایجاد کردن انحناهای زیبا در فلزات ساخته شدن و برای ایجاد انحناهای مورد نیاز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرن.

پرس برک اسم دستگاهیه که برای این کار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیره. از برج‌ها، آسمان‌خراش‌ها و آسانسورها بگیرین تا لوازم خونگی مانند لباسشویی، ظرفشویی، هود و اجاق گاز و حتی قطعات کوچک مانند لولای درب و دستگیره‌ها، همگی با استفاده از این دستگاه ساخته می‌شن.

دستگاه پرس برک چیست؟ اساس کار پرس برک

دستگاه پرس برک برای خم کردن ورق‌های فلزی با ضخامت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیره. این دستگاه از قطعات ثابت و متحرکی ساخته شده که به کمک نیروهای مختلف مکانیکی، الکتریکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی، نیروهای بسیار کم و بسیار زیاد مورد نیاز برای خم کردن صفحات فلزی مختلف رو برای ما تأمین می‌کنه.

قسمت ثابت این دستگاه ماتریس نام داره و به قسمت متحرک اون سنبه گفته می‌شه. ورق‌های فلزی مختلف روی ماتریس قرار می‌گیرن و بعدش سنبه وارد عمل می‌شه و با اعمال فشار مشخص و کنترل‌شده، ورق فلزی رو خم و به شکل نهایی و مورد نظر ما تبدیل می‌کنه.

میزان فشار پانچ این دستگاه باید توسط اپراتور دستگاه تنظیم بشه و شکل نهایی خمش و ورق فلزی به میزان فشار وارده و شکل سنبه و پانچ بستگی داره. شکل و سایز سمبه و پانچ دستگاه پرس برک، براساس شکل قطعه نهایی موردنظر ما قابل تغییر هستش.

همون‌طور که اشاره شد، انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارن که از نظر نیروی محرکه، سایز، قدرت و تناژ، سرعت و دقت با هم تفاوت‌هایی دارن. برای مثال این دستگاه‌ها از نظر نیرو محرکه به انواع مختلف هیدرولیکی، پنوماتیکی، الکتریکی و مکانیکی تقسیم می‌شون.

دستگاه پرس‌برک هیدرولیکی قدرت بسیار بالایی داره، این در حالیه که نوع الکتریکی این دستگاه از سرعت و دقت به‌مراتب بالاتری برخوردار هستش. همچنین دستگاه پرس‌برک در انواع دوبل، برقی cnc و پرس‌برک تک جک در صنایع مختلف وجود داره.

انواع سایز دستگاه پرس‌برک به شرح زیر هستش:

• ۳ متر ۱۲۰ تن
• ۲.۵ متر ۶۰ تن
• ۱.۶ متر ۴۰ تن

کاربردهای دستگاه پرس برک

کاربردهای دستگاه پرس برک

این دستگاه در حالت کلی برای موارد زیر و در صنایع مختلف زیر مورد استفاده قرار می‌گیره:

• تولید قطعات تو شکل‌ها و قالب‌های مختلف، پانچ‌های V شکل و کانال شکل
• تولید قطعات مختلف به شکل مربع‌، مستطیل، دایره و اشکال پیچیده
• ساخت لوازم خونگی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، ظرفشویی، سینک، هود و اجاق گاز
• پنل‌‎های ماشین
• مبلمان
• محفظه‌‎های فلزی
• کارهای هنری فلزی
• صنایع دکل سازی
• نیروگاه‌ها
• میادین نفتی و گازی
• آسانسورسازی
• تابلو سازی

به طور کلی، هر صنعتی که برای رسیدن به محصول تولیدی موردنظر، نیاز به شکل دادن ورق‌‎های فلزی داشته باشه، وابسته به دستگاه پرس‌برک هستش. این دستگاه‌ها همچنین برای ایجاد سوراخ توی ورقه‌ها، ایجاد شکاف بین ورق فلزی و برش ورق‌های فلزی هم مورد استفاده قرار می‌گیره.

اجزای سازنده دستگاه پرس برک

دستگاه پرس‌برک از اجزای مختلفی ساخته می‌شه. اجزای سازنده یک دستگاه پرس برک در حالت کلی به شرح زیر هستش:

• فریم و تنه محکم
• نیروی محرکه خم‌کاری
• بدنه دستگاه
• فک بالا و میز پرس
• گیره ابزار
• قرار عقب
• محورهای حرکتی دستگاه
• بازوهای نگهدارنده
• سیستم فرمان و کنترل

این قطعات در کنار هم قسمت‌های ثابت و متحرک دستگاه رو شکل می‌دن.

ترکیب دستگاه پرس برک و ربات برای بالا بردن دقت و ظرافت کار

خم کردن ورق‌های فلزی به منظور ساختن قطعات و لوازم مختلف و کار کردن با دستگاه ورس برک نیازمند سطح بالایی از مهارت، دقت، تجربه و دانش هستش. با تغییر مقدار فشار وارده به ورق فلزی به اندازه یک اپسیلون، شکل نهایی مدنظر ما حاصل نمیشه و این مورد می‌تونه آسیب‌های مالی بزرگی رو به خط تولید وارد کنه.

برای جلوگیری از بروز موارد مشابه و به حداقل رسوندن خطای انسانی، نیروی انسانی که برای کار با دستگاه پرس برک انتخاب می‌شن، معمولاً افرادی هستن که از تجربه و مهارت بسیار بالایی در این زمینه برخوردار باشن؛ اما باید بدونید که راه حل دیگه‌ای هم برای افزایش سطح دقت و ظرافت کار وجود داره.

این روزها و با پیشرفت‌هایی که در صنعت رباتیک تو جهان به وجود اومده، می‌شه از دقت و ظرافت قابل برنامه ریزی ربات‌ها برای به حداقل رسوندن خطاهای انسانی استفاده کرد. ربات‌ها می‌تونن برنامه ریزی شن و بعدش، کار با دستگاه پرس برک رو برعهده بگیرن. ربات‌ها به جای انسان می‌تونن شروع به تولید قطعات موردنظر ما با بالاترین دقت و سرعت بکنن.

برنامه‌ریزی ربات ها

ربات‌ها قابل برنامه‌ریزی هستن، دقیق هستن، سریع هستن و عواملی مثل سختی کار، خستگی، عوامل محیطی مثل نور و صدا، حواس پرتی، سرما و گرما روی نتیجه کارشون تأثیری نمی‌ذاره. این روزها ما شاهد ترکیب ربات و پرس برک برای بالا بردن دقت، سرعت و ظرافت نهایی کار هستیم.

برنامه‌ریزی ربات ها

ربات‌ها دقت و قدرت مانور بالایی دارن و به راحتی می‌تونن تو محیط‌های پرخطر کارگاه‌های صنعتی قرار بگیرن و با دستگاه‌های سنگین و خطرناکی مثل پرس برک کار کنن. کار با پرس برک با خطرات بالقوه دائمی همراه هستش که همیشه جون و سلامتی اوپراتورها رو تهدید می‌کنه، این در حالیه که ربات‌ها ابداً با این محدودیت روبرو نیستن.

برای این کار ربات قطعه فلزی رو روی قسمت ثابت دستگاه قرار می‌ده و بعد از محکم شدن فلز، ربات بر اساس برنامه‌های از پیش نوشته شده شروع به وارد کردن مقدار و زاویه فشار مورد نیاز می‌کنه. خیلی از تولیدکننده‌ها و کارخانه‌های بزرگ و صنعتی توی دنیا برای جلوگیری از فجایع انسانی و به حداقل رسوندن خطای انسانی، از ترکیب ربات و دستگاه پرس برای پیشبرد اهداف تجاری و صنعتی خودشون استفاده می‌کنن.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

 

سخن پایانی

ما تو این مقاله با دستگاه پرس برک، انواع و کاربردهای مختلفش توی صنایع مختلف آشنا شدیم. متوجه شدیم که برای خم کردن و ایجاد کردن انحناها و زاویه‌های موردنیاز در قطعات و ورق‌های فلزی در صنایع مختلف، از دستگاهی به اسم پرس برک استفاده می‌شه. همچنین متوجه شدیم که این روزها به منظور افزایش دقت، سرعت و ظرافت نهایی کار و همچنین به حداقل رسوندن خطاها و حوادث انسانی، از ترکیب ربات و پرس برک برای ایجاد محصول نهایی استفاده می‌شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *