ترکیب دستگاه لیزر برش و ربات برای بالا بردن دقت

ترکیب دستگاه لیزر برش و ربات برای بالا بردن دقت

ترکیب دستگاه لیزر برش و ربات همونطور که تو مقالات قبلی اشاره کردیم، از فناوری برش لیزری در صنایع مختلف، برای ایجاد برش‌های با دقت و سوراخ‌کاری بر روی مواد فلزی و غیرفلزی مثل کاغذ، چوب، پارچه، شیشه و سرامیک استفاده می‌شه.
با وجود مزایایی که دستگاه‌های برش لیزری معمولی دارند اما همیشه هم ایده‌آل نیستند؛ ترکیب دستگاه لیزر برش و ربات، فناوری جدید و روش کارآمدی هست که قابلیت انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری زیادتری رو فراهم می‌کنه و فرآیندها رو با سرعت، دقت و کیفیت بالاتری انجام می‌ده.

لیزر برش

لیزر حک

بر این اساس، تو ادامه مطلب، قراره توضیحات بیشتری از دستگاه لیزر رباتیک ارائه کنیم و نحوه کارکرد، کاربردها و مزایای اون رو مورد بررسی قرار بدیم.

دستگاه لیزر برش و ربات

دستگاه لیزر برش و ربات چطور کار می‌کنه؟

نحوه کار دستگاه ربات برش لیزری، خیلی ساده هست؛ به این صورت که انتهای یه بازوی مکانیکی رباتیک به افکتور انتهای دستگاه لیزر وصل می‌شه. بعد از این کار، برای استفاده از ربات لیزری، درست مثل دستگاه برش لیزری معمولی، سر برش لیزر رباتیک در جایی از قطعه مورد نظر که قصد دارید برشی در اون ناحیه ایجاد بشه، قرار می‌گیره.
به طور کلی، دستگاه لیزر برش و ربات، مستقیماً به وسیله ربات کنترل می‌شه؛ عملیات برش در این دستگاه با تنظیم برنامه‌های حرکتی از پیش آماده شده، برای ایجاد شکل‌های رایجی مثل دایره، مثلث، مربع، شش‌ضلعی و خیلی موارد دیگه که تو کتابخانه ربات وجود داره، انجام می‌شه. اپراتور تنها کاری که برای ایجاد این اشکال لازمه انجام بده اینه که سر ربات رو به سادگی به روی قطعه کاری بیاره و شکل برشی که مدنظر داره رو از کتابخانه ربات انتخاب کنه.

از طرفی، قابلیت دیگه‌ای که در این دستگاه وجود داره این هست که ویژگی‌های این اشکال به راحتی قابل تغییره و با برنامه‌نویسی، این تغییرات به آسونی و سریعاً انجام می‌شه.

دلایل استفاده از دستگاه لیزر برش و ربات

رشد و پیشرفت علم رباتیک باعث شده تا از فناوری ربات‌ها برای کاربردهای زیادی استفاده بشه.

تو هر صنعتی، پیدا کردن روشی با دقت بالا و سرعت کارآمد برای شکل دادن یا برش مواد و محصولات، ضروریه؛ در نتیجه، صنایع مختلف تو سراسر جهان، شروع به توسعه فضاهای کاری خود کرده‌اند تا سیستم‌هاشون رو به اتوماسیون رباتیک مجهز کنند. این ربات‌ها، بیشتر اوقات در صنایع تولیدی بزرگ، کارهای تکراری یا خطرناکی که انسان نمی‌تونه انجام بده رو بدون خطا انجام می‌دند. این مورد باعث صرفه‌جویی تو هزینه‌ها، ثابت نگه داشتن فرآیند تولید و از بین بردن خطراتی می‌شه که اپراتورها در صورت استفاده از این تجهیزات برش، در معرض اون قرار می‌گیرند.

در این میان، دستگاه لیزر برش و ربات که فناوری نسبتاً جدیدیه و انجام کارها رو خیلی آسون‌تر می‌کنه، از این دسته هست.

صرف‌نظر از استفاده آسون ربات صنعتی لیزری، دلایل زیادی وجود داره که چرا صنایع به فرآیندهای برش لیزری رباتیک روی میارند و حاضرند دستگاه برش لیزری معمولی خودشون رو به لیزر رباتیک تغییر بدند؛ از جمله این دلایل، کمبود اپراتور ماهر هست که این نوع سیستم اتوماسیون با قابلیت‌های حرفه‌ای خودش می‌تونه به خوبی جای خالی این معضل رو پر کنه. مورد دیگه در ارتباط با خواسته مشتریان مبنی بر قیمت و زمان تحویل مناسب هست که استفاده از این دستگاه می‌تونه هزینه قطعات و زمان تولید محصول رو کاهش بده. در نهایت سیستم‌های لیزری روباتیک، از پیش برنامه‌ریزی شده‌اند که این امکان رو فراهم می‌کنند تا بدون نیاز به نیروی انسانی، قابلیت‌های تولید اتوماتیک رو به فرآیندهای خود اضافه کنند.

دستگاه لیزر برش و ربات برای چه کارهایی استفاده می‌شه؟

ظرفیت و عملکرد بالای دستگاه ربات صنعتی لیزری برای برش فلزات و آلیاژهای فلزی از جمله فولاد و مواد غیرفلزی، این دستگاه رو به ابزاری عالی برای استفاده در اکثر زمینه‌های صنعتی تبدیل می‌کنه؛ به طوری که از این فناوری به طور گسترده تو صنایع کاغذسازی، کشتی‌سازی، روباتیک، هوافضا، خودروسازی، جواهرسازی، تجهیزات پزشکی و غیره استفاده می‌شه.

دستگاه لیزر برش و ربات برای چه کارهایی استفاده می‌شه؟
کاربرد دستگاه لیزر رباتیک در صنعت خودروسازی

مزیت‌های استفاده از دستگاه لیزر برش و ربات چیه؟

یه دستگاه لیزر برش و ربات، نسبت به مدل‌های معمولی‌تر دستگاه برش لیزری، از مزیت‌های زیر برخورداره:

• کیفیت بالای لبه‌های برش: از اونجا که فرآیند لیزر رباتیک، به صورت غیر تماسی هست، تو برش‌هایی که با این دستگاه انجام می‌شه، از تحریف قطعه کار جلوگیری می شه و لبه‌های تمیزی رو ایجاد می‌کنه.
• تو این دستگاه، حرارت ورودی کمی به مواد می‌رسه.
• ربات صنعتی لیزری، موقع کار با انواع قطعه کار، سرعت پردازش بالایی از خودش نشون می‌ده.
• هزینه سرمایه‌گذاری کمتر از دستگاه برش لیزر 5 محوره معمولی نیاز داره.
• امکان حذف عملیات موجود مثل برش درون‌خطی قطعات داغ، تو این دستگاه وجود داره.
• سهولت استفاده هم از مزایای دیگه این فناوری هست.
• ربات برش لیزری، برای هر مسیر برشی مناسبه و مثل دستگاه‌های معمولی دیگه، محدود به برش تو یک صفحه نیست.
• دستگاه لیزر برش و ربات به دلیل روش کالیبراسیون ویژه‌ای که روی اون انجام می‌شه، از دقت مسیر بالا و رفتار موقعیت‌یابی خیلی خوبی برخورداره و می‌تونه سر برش لیزر رو تقریباً تو هر موقعیت و جهتی از فضای کاری که می‌خواد قرار بده.
• ربات برش لیزری، خیلی انعطاف‌پذیره؛ به این معنی که برای انجام عملیات مورد نظرتون، تنها باید از یه ربات استفاده کنید، در حالی که تو فناوری برش لیزری معمولی، ممکنه مجبور به استفاده از چند دستگاه بشید.
• دستگاه‌های لیزر رباتیک، فضای کمتری از محیط کاری رو اشغال می‌کنند؛ به خصوص وقتی این موضوع رو در نظر بگیرید که به جای استفاده از چندین ماشین، فقط به یه ربات نیاز دارید.

 کانال آپارات ماشینری

دستگاه لیزر برش، لیزر برش، لیزر حک، لیزر جوش

نیاز به نظارت ندارند

و دستگاه لیزر برش و ربات، در صورتی که به درستی برنامه‌ریزی شده باشند، نیاز به نظارت ندارند و می‌تونند به طور مستقل عملیاتی رو انجام بدن. این مورد به کاهش هزینه‌های مربوط به استخدام اپراتور و پرداخت حقوق اون‌ها کمک می‌کنه.

و در نهایت این‌که تو دستگاه ربات صنعتی لیزری، مکانیسم ربات، عملکرد حرکت اون و عملکرد کنترل‌کننده سروو (servo) و برنامه‌ریزی مسیر به وسیله مدل‌های ریاضی دقیق، تکامل پیدا می کنه؛ این مزیتی هست که باعث می‌شه لیزر روبات از توان عملیاتی بالایی برخوردار باشه و به عنوان رقیبی برای عملیات برش CNC به حساب بیاد.

همچنین این موضوع به ویژه تو مواردی که پردازش اجزای خودرو به شکل‌های متنوعی وجود داره و بالای 5 محور متحرک با قابلیت برش 360 درجه برای پردازش قطعات سه‌بعدی نیاز داره، در مقایسه با دستگاه‌های CNC سنتی که برای پردازش ورق یا صفحه استفاده می‌شن، بیشتر خودش رو نشون می‌ده.

جمع‌بندی

تو سال‌های اخیر، سرعت توسعه دستگاه‌های برش لیزری، واقعاً سریع بوده که نشون‌دهنده پیشرفت علم و فناوری روز هست؛ بنابراین، دور از انتظار نیست که در عصر جدید، شاهد فناوری جدید برش لیزری رباتیک باشیم؛ فناوری‌ای که از ترکیب دستگاه لیزر برش و ربات به دست میاد و نسبت به بقیه دستگاه‌ها، عملکرد بهتر و در نتیجه نتایج پایدارتر و چرخه تولید محصول کوتاه‌تری رو ارائه می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *