دلایل محبوبیت دستگاه لیزر برش

دلایل محبوبیت دستگاه لیزر برش

دلایل محبوبیت دستگاه لیزر برش:

دستگاه‌های لیزر برش به دلیل توانایی در ارائه برش‌های دقیق با حداقل زباله، در سال‌های اخیر به طور چشمگیری محبوب‌شدن. دستگاه‌های لیزر برش از یک پرتوی متمرکز نور برای برش‌دادن موادی مثل فلز، چوب، پلاستیک و سایر مواد استفاده می کنن. این فناوری ده‌ها سال میشه که وارد بازار کار شده، اما پیشرفت‌های اخیر در فن آوری لیزر باعث شده که دستگاه‌های لیزر برش کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از گذشته باشن. با این اوصاف ما در این مطلب در مورد دلایل محبوبیت دستگاه لیزر برش و تفاوتش با دیگر دستگاه‌ها صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

لیزر برش 

لیزر حک

لیزر برش چیست؟

فرایندهای تولید و ساخت در سال‌های اخیر با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال پیشرفته. به همین خاطر درحالی‌که دستگاه‌های برش و حکاکی به‌خوبی کار می‌کردن، اما باتوجه‌به پیشرفت فناوری تقاضا برای دستگاه‌های کارآمدتر، ایمن‌تر و قابل‌اطمینان‌تر بیشتر شد.

لیزر برش راه‌حلی برای این کار بود. این دستگاه به اپراتورها امکان میده سریع‌تر از روش‌های قدیمی‌تر، طولانی‌تر و بادقت بیشتر کار کنن. این به این معنی هست که می تونید محصولاتی را ایجاد کنید که کاربردی‌تر باشن؛ بنابراین، این نوع ماشین در حال حاضر برای طیف وسیعی از صنایع، مثل تجهیزات پزشکی، الکترونیک، هوافضا و خودروسازی ضروریه.

نکته جالب اینه که در سال‌های اخیر، دستگاه‌های لیزر برش می‌تونن بیشتر از برش ورق فلز برای صنعت تولید کنن. هرچند که برای ساخت طیف وسیعی از مواد مختلف مثل اکریلیک، چوب، مقوا، فولاد ضدزنگ و شیشه هم از این روش استفاده میکنن. پس اگه یک کارآفرینی هستید که به دنبال یک ایده می‌گردید این روش میتونه بسیار کارآمد باشه.

بررسی برخی ویژگی های ساختاری دستگاه در زمان خرید آن

چرا دستگاه‌های لیزر برش محبوب هستند؟

همونطور که گفتیم دستگاه لیزر برش یکی از بهترین دستگاه‌های موجود در بازاره که در پایین به دلایل این محبوبیت اشاره می‌کنیم.

1- دقت بالایی دارن:

اولین دلیل محبوبیت دستگاه‌های لیزر برش، دقتی که دارن. یعنی دستگاه‌های لیزر برش قادر به تولید برش‌های بسیار دقیق با حداقل زباله تولیدی هستن. به این دلیل که پرتو لیزر روی یک منطقه بسیار کوچیک تمرکز میکنه. علاوه بر این، دستگاه‌های لیزر برش قادر به برش انواع مواد از جمله فلزات، پلاستیک و چوب هستن. این توانایی باعث میشه که طیف گسترده‌ای از مشاغل، از تولید صنعتی گرفته تا پروژه‌های سرگرمی تمایل داشته باشن از این دستگاه‌ها استفاده کنن.

2- سرعت بالایی دارن:

دومین دلیل محبوبیت دستگاه لیزر برش سرعت این دستگاه‌هاست. در واقع دستگاه‌های لیزر برش قادر به تولید برش با سرعت بسیار بیشتری نسبت به روش‌های برش سنتی هستن. این به این دلیل هست که پرتو لیزر روی یک منطقه بسیار کوچیکی متمرکز شده و سرعت برش بسیار سریع را امکان‌پذیر می کنه. علاوه بر این، دستگاه‌های لیزر برش قادر به تولید چندین برش در یک واحد هستن که امکان تولید حتی سریع‌تر را هم فراهم می کنه.

3- مقرون‌به‌صرفه هستن:

سومین دلیل محبوبیت دستگاه لیزر برش، مقرون‌به‌صرفه بودن اوناست. این دستگاه‌ها در مقایسه با بقیه روش‌های برش ارازانترن به همین خاطر به یک گزینه جذاب برای مشاغل و افراد تبدیل شده. علاوه بر این، دستگاه‌های لیزر برش نیاز به نگهداری کمی دارن که دلیلی شده که این دستگاه به یک گزینه مقرون‌به‌صرفه برای استفاده طولانی‌مدت تبدیل بشه.

4- تطبیق‌پذیر هستن:

چهارمین دلیل محبوبیت دستگاه لیزر برش، تطبیق‌پذیری این دستگاه‌هاست. تطبیق‌پذیری یعنی اینکه این دستگاه‌ها قادر به برش انواع مواد از جمله فلزات، پلاستیک و چوب هستن. همین‌طور می تونن طرح‌ها و الگوهای پیچیده را تولید کنن که برای محصولات سفارشی کاربرد زیادی داره. این ویژگی باعث شده که خیلی از افراد و مشاغل مختلف تمایل داشته باشن از این دستگاه برای کار خودشون استفاده کنن.

5- ایمنی بالایی دارن:

پنجمین دلیل محبوبیت دستگاه لیزر برش، ایمنی اوناست. این دستگاه‌های لیزر برش بسیار ایمن‌تر از روش‌های برش سنتی هستن، چون که هیچ دود یا ذرات خطرناکی تولید نمی کنن. علاوه بر این، دستگاه لیزر برش بسیار کم‌صداتر از روش‌های برش سنتی هست و برای استفاده در مناطقی که باید سطح سروصدا به حداقل ممکنه برسه، روش بسیار خوبیه.

6- تماسی برقرار نمیشه:

ششمین دلیل محبوبیت دستگاه لیزر برش این هست که لیزر هیچ‌وقت با موادی که برش میده یا حکاکی میکنه تماس پیدا نمی کنه. در واقع ازآنجایی‌که هیچ تماس فیزیکی با سطح وجود نداره، احتمال تاب برداشتن یا تغییر رنگ کمتر هم میشه. همچنین احتمال کمتری وجود داره که مکانیزم دستگاه در طول زمان فرسوده بشه یا آسیب ببینه، چون هرگز به لحاظ فیزیکی چیزی را لمس نمی کنه. این ویژگی به اپراتورها آرامش بیشتری می ده، چرا که هزینه کمتری برای ضایعات و تعمیرات میدن.

7- مصرف برق کمتری دارن:

اگه می‌خواهین هوشمندانه‌تر کار کنید و هزینه‌های تولید را تاحدامکان پایین نگه دارین، لیزر برش گزینه ایده‌آلی میتونه باشه. هرچند که لیزر به‌خودی‌خود انرژی بسیار زیادی را برای سوزندن مواد مصرف می کنه، اما این دستگاه بر خلاف بقیه ابزارهای برش مثل پرس‌ها که برای اعمال نیروی برش به مقدار زیادی انرژی نیاز دارن، هیچ مصرف اضافه‌ای نداره. به‌عنوان‌مثال، یک پانچ برجک ممکنه در مقایسه با یک دستگاه لیزر برش که به حدود 10 کیلووات انرژی نیاز داره، 36 کیلووات انرژی با ظرفیت کامل مصرف کنه این مورد حتی در مورد برش مواد ضخیم‌تر مانند آلومینیوم نیز صادقه.

8- از ورق استفاده میکن:

یکی دیگه از مزایای اصلی دستگاه لیزر برش که از دقت این دستگاه ناشی میشه، استفاده از درصد بالایی از مواد ورقه. یعنی لیزر از هر ورق تعداد قطعات و اجزای قابل‌استفاده را به حداکثر می رسونه که این کار منجر به هزینه‌های کمتر برای پروژه کلی شما می شه، دلیل اصلیش هم اینه که مواد خام در طول فرایند برش کمتر هدر میره. به همین خاطر کسب‌وکار شما پایدارتر میشه.

9- آزادی عمل داره:

در نهایت اینکه، لیزر برش آزادی را فراهم می کنه که با هیچ نوع فرایند تولید برش دیگری نمی تونید به دست بیارید. پس وقتی صحبت از سبک‌ها، کمیت‌ها و مواد طراحی می‌شه، لیزر بهترین‌ها را ارائه میده. تنها چیزی که نیاز دارید یک نرم‌افزار ارزان‌قیمت برای طراحی دستورالعمل‌های محصول ومواده. خبر خوش اینکه یادگیری نحوه استفاده از دستگاه هم آسانه و اینکه محدودیت‌های زمان استفاده از فناوری لیزر برش تقریباً به صفر می رسه.

تفاوت دستگاه لیزر برش با دستگاه‌های پانچ چیست؟

تفاوت دستگاه لیزر برش با دستگاه‌های پانچ چیست؟

دستگاه برش لیزر و دستگاه پانچ دو نوع مختلف از دستگاه‌های مورداستفاده در تولید صنعتی هستن. درحالی‌که هر دو دستگاه برای برش مواد استفاده می شن، از نظر نوع موادی که می‌تونن برش بدن، سرعت و دقت برش‌ها و هزینه عملیات تفاوت‌های مشخصی دارن.

به طور مثال وقتی صحبت از سرعت و دقت به میان می‌آید، دستگاه‌های لیزر برش بسیار برتر از دستگاه‌های پانچ هستن. دستگاه‌های لیزر برش می تونن مواد را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به دستگاه‌های پانچ و بادقت بیشتر برش بدن. دستگاه‌های لیزر برش همچنین قادر به برش مواد با ضخامت‌های مختلف هستن، درحالی‌که دستگاه‌های پانچ به مواد برش با ضخامت معین محدود می شن. علاوه بر این هزینه کار یکی دیگه از تفاوت‌های عمده بین دستگاه‌های لیزر برش و دستگاه‌های پانچه.

ماشین‌های لیزر برش به سرمایه‌گذاری اولیه قابل‌توجهی نیاز دارند، چون گران‌تر از ماشین‌های پانچ هستن. بااین‌حال، هزینه کار برای دستگاه‌های لیزر برش بسیار کمتره، چرا که این دستگاه‌ها به انرژی و نگهداری کمتری نسبت به دستگاه‌های پانچ نیاز دارن.

جمع‌بندی

دستگاه لیزر برش یکی از دستگاه‌های محبوب در صنعت و مشاغل بزرگ و کوچیکه، البته افراد می‌تونن از این فناوری برای کاربرد شخصی خودشون هم استفاده کنن. در نهایت اینکه، امروزه لیزر برش فقط برای کارخانه‌های بزرگ نیست. بلکه خیلی از افراد و مشاغل می تونن این دستگاه را با قیمتی بسیار کمتر از آنچه تصور می کنن بخرند و کارشون را شروع کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *